Wielu miłośników sushi pragnie zaimponować znajomym, rodzinie i zrobić ten specjał. Do jego wykonania potrzebne są określone produkty, najlepiej oryginalne, kupione w sklepie z kuchnią orientalną, np. na https://www.kuchnieorientu.pl/. Ważne, by produkty były dobrej jakości – od nich zależy smak i wygląd maków, czy nigiri.
Ryż – ten rodzimy, europejski nie nadaje się. Jest zdecydowanie zbyt sypki, a jego ziarna są za duże. Ryż do sushi musi mieć odpowiednią formę i dobrą lepkość, po to, by rolki były zwarte i sprężyste. Jego smak jest również bardziej charakterystyczny.
Ocet ryżowy – konieczny do zakwaszenia ryżu i uzyskania unikalnego smaku.
Prasowane algi nori – w nie zawijane są właśnie maki i futo-maki. Algi są odpowiednio wysuszone, sprasowane i słone.
Wasabi – bardzo ostry, japoński chrzan w jasnozielonym kolorze. Można nim posmarować ryż przed zawinięciem w algi, gotowy kawałek sushi lub dodać do sosu sojowego, by nadać mu ostrości. Należy jednak uważać z ilością.
Sos sojowy – esencjonalny, trochę słodki, trochę słony, stanowi wyśmienite dopełnienie smaku wszystkich rodzajów sushi.
Marynowany imbir – niezastąpiony podczas uczty sushi. Oczyszcza kubki smakowe i przygotowuje je na przyjęcie coraz to nowych doznań. Może być w naturalnym lub różowym kolorze.
Sezam – do posypania, dobrze smakuje i ładnie wykańcza, np. ura-maki
Ponadto potrzebna jest też cała zasadnicza zawartość, czyli, przede wszystkim ryby, owoce morza, awokado, czy ogórek.
Przygotowanie swoich nigiri, maków, futo-maków, czy ura-maków to ceremonia, w której wszystko ma znaczenie. Podstawowymi narzędziami pracy domowego sushimastera jest:mata bambusowa – ułatwia zrolowanie ryżu wraz z zawartością. Dzięki niej, algi dobrze przylegają do ryżu i wszystkie składniki pozostają na miejscu. Ma zazwyczaj 21x24cm lub 27x27cm. wykonana jest z bambusowych patyczków o regularnych krawędziach. Warto też kupić pałeczki bambusowe i miseczki na sos sojowy.