O jakie światła powinniśmy zadbać w swoim samochodzie?

Life & Style
poszukiwaczewiedzy
O jakie światła powinniśmy zadbać w swoim samochodzie?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Oświetlenie zewnętrzne w samochodzie osobowym jest niezmiernie ważne. Zapewnia nam nie tylko dobrą widoczność drogi po zmroku, ale także pozwala innym kierowcom dojrzeć w porę nasz pojazd. Dlatego też powinniśmy regularnie sprawdzać żarówki i wymieniać wszystkie te, które uległy przepaleniu. Jest to również ważne pod kątem przeglądów technicznych oraz kontroli drogowych. Niesprawne oświetlenie naraża nas na otrzymanie mandatu karnego i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Natomiast przegląd techniczny nie zostanie nam zaliczony.

Światła mijania i drogowe

Aby dobrze widzieć drogę nocą, potrzebujemy sprawnych świateł z przodu pojazdu. Nigdy nie wyjeżdżajmy na trasę z niesprawnymi lampami w głównych reflektorach. Mowa o światłach mijania, których używamy głównie do jazdy po mieście i oświetlonych drogach, a także o tych drogowych. Te światła pomagają nam na drogach bez oświetlenia poza miastem. Dzięki nim jesteśmy w stanie dojrzeć przeszkody nawet kilkaset metrów przed maską naszego pojazdu.

Światła pozycyjne i pozostałe

Aby inni kierowcy mogli dobrze widzieć nasze auto, musimy mieć sprawne światła pozycyjne. Znajdują się one zarówno z przodu jak i z tyłu pojazdu. Przednie są ważne głównie wtedy, gdy zostawiamy auto na postoju na nieoświetlonej drodze. Natomiast tylne decydują bezpośrednio o naszym bezpieczeństwo. Warto również zwrócić uwagę na dobrze oświetloną rejestrację – inaczej możemy bowiem narazić się na mandat. Najlepiej założyć lampki LED do tablicy rejestracyjnej, ponieważ mają one bardzo długą żywotność i nie ma ryzyka ich regularnego przepalania się.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie buty wybrać do biegania w terenie?
Aktywność fizyczna staje się coraz bardziej popularna wśród Polaków. Jedną z modnych jej form jest oczywiście bieganie długodystansowe w terenie. […]
Polecamy