Home > Zdrowie > Nerwica – czym jest i jak należy ją leczyć?

Nerwica – czym jest i jak należy ją leczyć?

Nerwice to inaczej zaburzenia nerwicowe, lękowe mające podłoże psychologiczne, które ma specyficzne objawy. Zwykle pacjent zdaje sobie sprawę z ich występowania, ponieważ bezpośrednio przed ich pojawieniem przeżywa lęk. Nerwica to zespół zaburzeń, w których podstawową rolę odgrywają czynniki psychologiczne. Mogą mieć inne symptomy oraz przebieg. 

Dlaczego warto szukać pomocy?

Metodą leczenia jest psychoterapia, której celem jest zmiana zachowania i zrozumienie pojawiających się objawów. Ich poprawna interpretacja umożliwia przerwanie mechanizmu błędnego koła. Najczęściej stosowanym nurtem jest terapia poznawczo-behawioralna, choć skuteczność wykazuje także terapia psychodynamiczna, która pozwala zrozumieć przyczyny objawów, rozwiązać problemy intrapsychiczne, czego konsekwencją jest wyzdrowienie. Jeśli objawy są na tyle intensywne, że uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, lekarz może zdecydować o włączeniu farmakoterapii. Skutkiem leczenia nerwicy powinno być wyciszenie objawów lub znalezienie narzędzi, które pozwalają skutecznie rozwiązywać problemowe sytuacje. Jeśli chodzi o leczenie nerwic Warszawa jest jednym z wielu miejsc, w którym działają specjalne ośrodki zajmujące się jej terapią.

 

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 1 =