Home > Zdrowie > Czy zawsze konieczne jest usuwanie ósemek?

Czy zawsze konieczne jest usuwanie ósemek?

Z zębami mądrości związanych jest wiele historii i mitów. Przede wszystkich ich obecność nie świadczy o posiadanej mądrości. Jednak istnieje inny problem związany z ich obecnością. Czy trzeba je usuwać? To zależy od indywidualnej sytuacji każdego pacjenta.

Ósemki podobnie jak każde inne zęby uczestniczą w procesie przeżuwania i rozdrabniania pokarmu. Jednak ich umiejscowienie w jamie ustnie powoduje wiele problemów, przez co sporo osób decyduje się na ich profilaktyczne usunięcie. Wyrzynają się jako ostatnie, często brakuje na nie miejsca, wykrzywiają inne zęby i wywołują stany zapalne. Dlatego tak ważna jest ich obserwacja już w młodym wieku i wówczas określenie, czy nie wymagają usunięcia. Jeśli rozwijają się dobrze i są zdrowe, to nie ma powodów, aby je usunąć, szczególnie że jest to zabieg bolesny, długotrwały i wiąże się z wieloma powikłaniami.

Kiedy trzeba usunąć ósemki?

Jeśli zęby mądrości źle się rozwijają i mogą doprowadzić do licznych chorób, zapaleń i uciskania okolicznych tkanek, wtedy w celu ochrony zdrowia trzeba się ich pozbyć. Podobnie jest w przypadku wystąpienia próchnicy, ponieważ częstokroć nie można przeprowadzić skutecznego leczenia zachowawczego. Również jest to konieczne przed leczenie ortodontycznym. Co ważniejsze usunięcie ósemek nie jest prostym zabiegiem i powinien być on przeprowadzany przez profesjonalistę. Dlatego najlepiej przed udaniem się do dentysty sprawdzić, czy dany gabinet oferuje odpowiednią usługę. Informacje można znaleźć na stronie https://www.medessence.pl/.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − dziewięć =