Home > Wypoczynek i hobby > Jak nie wyziębić organizmu podczas biegu?

Jak nie wyziębić organizmu podczas biegu?

Bieganie to sport, który cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. Wiele uprawiających go osób popełnia jednak zasadniczy błąd – otóż w chłodne dni nie ubiera się w odpowiedni sposób, co często skutkuje wyziębieniem organizmu. Podstawowe elementy garderoby niezbędne w warunkach silnego wiatru czy niskiej temperatury to lekkie kurtki biegowe wykonane z materiału syntetycznego. Najlepiej sprawdzają się modele wyposażone w wygodne zapięcie na suwak oraz wentylację usprawniającą obieg powietrza. 

Niekorzystna pogoda to nie koniec świata

Każda osoba uprawiająca jogging w chłodne dni powinna mieć na głowie sportową czapkę lub opaskę, a na dłoniach rękawiczki do biegania termoaktywne z dodatkową warstwą ocieplającą. Oczywiście nie obejdzie się też bez wspomnianej już kurtki wiatrówki, a ponadto luźnych spodni dresowych bądź ściśle dopasowanych do ciała legginsów. Oba te elementy pełnią rolę warstwy zewnętrznej. Jeśli zaś chodzi o warstwę środkową, to obejmuje ona przede wszystkim koszulkę z długim rękawem (koniecznie z jonami srebra, bo wykazują właściwości antybakteryjne) oraz zwykłą bluzę sportową albo polarową. 

Nie można również zapomnieć o bieliźnie termoaktywnej, która doskonale zbiera wilgoć ze skóry i odprowadza ją na zewnątrz, a jednocześnie zapewnia optymalny komfort termiczny. W przypadku kobiet polecany jest sportowy stanik bezszwowy. Pozostałe pożądane elementy stroju to skarpety nieprzemakalne sięgające do kostek i wyprofilowane buty z antypoślizgowym bieżnikiem. Dodajmy, że oprócz posiadania stosownego ubrania niezbędne jest wykonanie krótkiej rozgrzewki bezpośrednio przed wyruszeniem w trasę oraz regularne przyjmowanie witaminy C dla wzmocnienia odporności organizmu.

 

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć + trzy =