Jak nie wyziębić organizmu podczas biegu?

Wypoczynek i hobby
poszukiwaczewiedzy
Jak nie wyziębić organizmu podczas biegu?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Bieganie to sport, który cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością. Wiele uprawiających go osób popełnia jednak zasadniczy błąd – otóż w chłodne dni nie ubiera się w odpowiedni sposób, co często skutkuje wyziębieniem organizmu. Podstawowe elementy garderoby niezbędne w warunkach silnego wiatru czy niskiej temperatury to lekkie kurtki biegowe wykonane z materiału syntetycznego. Najlepiej sprawdzają się modele wyposażone w wygodne zapięcie na suwak oraz wentylację usprawniającą obieg powietrza. 

Niekorzystna pogoda to nie koniec świata

Każda osoba uprawiająca jogging w chłodne dni powinna mieć na głowie sportową czapkę lub opaskę, a na dłoniach rękawiczki do biegania termoaktywne z dodatkową warstwą ocieplającą. Oczywiście nie obejdzie się też bez wspomnianej już kurtki wiatrówki, a ponadto luźnych spodni dresowych bądź ściśle dopasowanych do ciała legginsów. Oba te elementy pełnią rolę warstwy zewnętrznej. Jeśli zaś chodzi o warstwę środkową, to obejmuje ona przede wszystkim koszulkę z długim rękawem (koniecznie z jonami srebra, bo wykazują właściwości antybakteryjne) oraz zwykłą bluzę sportową albo polarową. 

Nie można również zapomnieć o bieliźnie termoaktywnej, która doskonale zbiera wilgoć ze skóry i odprowadza ją na zewnątrz, a jednocześnie zapewnia optymalny komfort termiczny. W przypadku kobiet polecany jest sportowy stanik bezszwowy. Pozostałe pożądane elementy stroju to skarpety nieprzemakalne sięgające do kostek i wyprofilowane buty z antypoślizgowym bieżnikiem. Dodajmy, że oprócz posiadania stosownego ubrania niezbędne jest wykonanie krótkiej rozgrzewki bezpośrednio przed wyruszeniem w trasę oraz regularne przyjmowanie witaminy C dla wzmocnienia odporności organizmu.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Pomoc profesjonalistów przy przeprowadzce – czy warto z niej skorzystać?
Pomoc profesjonalistów przy przeprowadzce – czy warto z niej skorzystać?
Przeprowadzki należą obecnie do codzienności. Coraz więcej osób ceni sobie mobilność, elastyczność i możliwość dowolnego zmieniania swojego miejsca zamieszkania. Niezależnie […]
Polecamy