Działanie kreatyny – jakie ma znaczenie dla sportowców?

Zdrowie
poszukiwaczewiedzy
Działanie kreatyny – jakie ma znaczenie dla sportowców?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kreatyna to substancja organiczna zawierająca elementy zarówno guanidyny, jak i kwasu octowego. Jest powszechnie stosowana przez osoby ćwiczące na siłowni i innych sportowców (w formie suplementu diety), ponieważ w znacznym stopniu przyspiesza osiąganie pożądanych rezultatów treningowych. Jej kluczowe zadanie polega na pobudzaniu syntezy białek zlokalizowanych w różnych partiach mięśniowych. Co istotne, przyjmowanie omawianej substancji jest w pełni bezpieczne, a jedynym skutkiem ubocznym może być przyrost masy ciała.

Prosty sposób na maksymalizację efektów

Większość profesjonalnych trenerów i fachowców jest zdania, że najlepiej na organizm człowieka działa kreatyna w postaci proszku (tzw. monohydrat), ponieważ charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem przyswajalności. Zaleca się jej regularne spożywanie bezpośrednio po ćwiczeniach w dawce od 5 do maksymalnie 10 gramów (oczywiście w zależności od wagi). Warto przy okazji dodać, że u kobiet sprawdza się nieco lepiej suplementacja krótkoterminowa, natomiast u mężczyzn długoterminowa. Główną korzyścią wynikającą z przyjmowania kreatyny jest zauważalne zwiększenie siły mięśni, a także znaczna poprawa ich przyrostu w obwodzie. Substancja ta skutecznie bowiem stymuluje tkanki mięśniowe do rozwoju oraz poprawia wydolność organizmu, co przekłada się na wyjątkowo satysfakcjonujące rezultaty treningowe.

Istotne zalety to też:

  • pozytywny wpływ na mięsień sercowy i cały układ krążenia

– ochrona komórek przed szkodliwym wpływem stresu oksydacyjnego

– redukcja niepożądanego zakwaszenia mięśni

– wzrost ogólnej sprawności i odporności ciała

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie schody wybrać do nowo powstałego domu?
Jakie schody wybrać do nowo powstałego domu?
Schody są bardzo ważnym elementem każdego piętrowego budynku. Ogromna ilość dostępnych rozwiązań sprawia, że bardzo ciężko jest podjąć właściwą decyzję […]
Polecamy