Home > Zdrowie > Działanie kreatyny – jakie ma znaczenie dla sportowców?

Działanie kreatyny – jakie ma znaczenie dla sportowców?

Kreatyna to substancja organiczna zawierająca elementy zarówno guanidyny, jak i kwasu octowego. Jest powszechnie stosowana przez osoby ćwiczące na siłowni i innych sportowców (w formie suplementu diety), ponieważ w znacznym stopniu przyspiesza osiąganie pożądanych rezultatów treningowych. Jej kluczowe zadanie polega na pobudzaniu syntezy białek zlokalizowanych w różnych partiach mięśniowych. Co istotne, przyjmowanie omawianej substancji jest w pełni bezpieczne, a jedynym skutkiem ubocznym może być przyrost masy ciała.

Prosty sposób na maksymalizację efektów

Większość profesjonalnych trenerów i fachowców jest zdania, że najlepiej na organizm człowieka działa kreatyna w postaci proszku (tzw. monohydrat), ponieważ charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem przyswajalności. Zaleca się jej regularne spożywanie bezpośrednio po ćwiczeniach w dawce od 5 do maksymalnie 10 gramów (oczywiście w zależności od wagi). Warto przy okazji dodać, że u kobiet sprawdza się nieco lepiej suplementacja krótkoterminowa, natomiast u mężczyzn długoterminowa. Główną korzyścią wynikającą z przyjmowania kreatyny jest zauważalne zwiększenie siły mięśni, a także znaczna poprawa ich przyrostu w obwodzie. Substancja ta skutecznie bowiem stymuluje tkanki mięśniowe do rozwoju oraz poprawia wydolność organizmu, co przekłada się na wyjątkowo satysfakcjonujące rezultaty treningowe.

Istotne zalety to też:

  • pozytywny wpływ na mięsień sercowy i cały układ krążenia

– ochrona komórek przed szkodliwym wpływem stresu oksydacyjnego

– redukcja niepożądanego zakwaszenia mięśni

– wzrost ogólnej sprawności i odporności ciała

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwanaście − 4 =