Jak powinny być przechowywane i utylizowane odpady medyczne?

Zdrowie
poszukiwaczewiedzy
Jak powinny być przechowywane i utylizowane odpady medyczne?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Odpady medyczne to szczególny rodzaj zanieczyszczeń, który może być niebezpieczny, jeśli jest nieodpowiednio przechowywany. Takie odpady powstają w przychodniach, w laboratoriach, aptekach czy szpitalach, ale także w mieszkaniach prywatnych. Warto pamiętać, że takie przedmioty jak zużyte strzykawki czy przeterminowane leki nie mogą zostać wyrzucone do pojemnika na odpady zmieszane i powinny być oddane do apteki, gdzie zostaną w poprawny i bezpieczny sposób zutylizowane.

Segregacja odpadów medycznych – dlaczego to jest ważne?

Segregowanie odpadów medycznych jest nakazane przepisami określonymi w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi, które dzieli te odpady na trzy kategorie. Każda z tych kategorii ma przypisany inny kolor worka czy pojemnika: czerwony, żółty oraz inny niż czerwony lub żółty (zależnie od jednostki może to być np. zielony lub czarny), a wynika to z różnego stopnia niebezpieczeństwa sanitarnego takich odpadów.

Do worków czerwonych, np. takich: https://eko-ludek.pl/Worki-na-odpady-medyczne-c28, trafiają odpady najbardziej zagrażające bezpieczeństwu – organy i fragmenty ciała, zbiorniki po przechowywaniu krwi, produkty spożywcze po żywieniu pacjentów w szpitalach zakaźnych bądź elementy, na których mogą znajdować się mikroorganizmy chorobotwórcze. Wszystko to stwarza ryzyko zarażenia się rozmaitymi chorobami, stąd też przy zarządzaniu tą grupą odpadów zaleca się szczególną ostrożność. Do żółtych worków trafiają z kolei leki i chemikalia, które mogłyby skazić np. wodę, a do pozostałych pojemników wyrzucane są pozostałe odpady medyczne, jak zużyte opatrunki bądź narzędzia chirurgiczne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego firmy powinny korzystać z usług kancelarii?
Dlaczego firmy powinny korzystać z usług kancelarii?
Prowadzenie firmy to nie lada wyzwanie, zwłaszcza, jeśli przedsiębiorstwo działa na szeroką skalę lub zatrudnia dużą liczbę pracowników. W związku […]
Polecamy