Depresja – w jaki sposób wesprzeć drugą osobę?

Zdrowie
poszukiwaczewiedzy
Depresja – w jaki sposób wesprzeć drugą osobę?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Depresja to coś więcej niż chwilowy spadek nastroju. Osoba dotknięta tą chorobą przeżywa cierpienie, które trudno zrozumieć innym. Nawet najbliższym. Próby pocieszania za pomocą popularnych sloganów, takich jak: „głowa do góry” albo „wszystko będzie dobrze” mogą przynieść fatalne rezultaty. W takim razie, jak najlepiej wspierać kogoś, kto zmaga się z depresją?

Obecność, współczucie i cierpliwość

Wystarczy być obok. Bezpretensjonalnie. Bez wciągania na siłę chorego w rozmowę, bez udzielania rad czy wywierania presji. Człowiek z depresją potrzebuje wyrozumiałości. Często bowiem nie ma energii, aby wypełniać codzienne obowiązki, również zawodowe. Może odczuwać z tego powodu wstyd i poczucie winy. Wszelki nacisk jeszcze spotęguje te negatywne odczucia.

Prawidłowe leczenie

Depresja jest chorobą i nie ma co się łudzić, że przejdzie sama. Zaniedbana może prowadzić nawet do samobójstwa. Jeżeli obniżenie nastroju trwa ponad dwa tygodnie, to już poważny sygnał ostrzegawczy. Wówczas należy skonsultować się ze specjalistą. Jeśli potrzebny jest dobry psycholog Lublin na szczęście ma na swoim terenie wiele uznanych poradni. Podczas konsultacji można liczyć na wstępną diagnozę i sugestię odnośnie kroków, które należy podjąć. Zwykle wystarczy podjęcie psychoterapii, niekiedy równolegle polecana jest także farmakoterapia pod okiem lekarza psychiatry.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jaki sposób można przerobić zwykłe trociny ze swojego zakładu na pellet?
W jaki sposób można przerobić zwykłe trociny ze swojego zakładu na pellet?
Trociny to odpady powstające w wyniku obróbki drewna. Obecnie coraz częściej po przetworzeniu w pellet wykorzystywane są jako paliwo w […]
Polecamy