Home > Zdrowie > Depresja – w jaki sposób wesprzeć drugą osobę?

Depresja – w jaki sposób wesprzeć drugą osobę?

Depresja to coś więcej niż chwilowy spadek nastroju. Osoba dotknięta tą chorobą przeżywa cierpienie, które trudno zrozumieć innym. Nawet najbliższym. Próby pocieszania za pomocą popularnych sloganów, takich jak: „głowa do góry” albo „wszystko będzie dobrze” mogą przynieść fatalne rezultaty. W takim razie, jak najlepiej wspierać kogoś, kto zmaga się z depresją?

Obecność, współczucie i cierpliwość

Wystarczy być obok. Bezpretensjonalnie. Bez wciągania na siłę chorego w rozmowę, bez udzielania rad czy wywierania presji. Człowiek z depresją potrzebuje wyrozumiałości. Często bowiem nie ma energii, aby wypełniać codzienne obowiązki, również zawodowe. Może odczuwać z tego powodu wstyd i poczucie winy. Wszelki nacisk jeszcze spotęguje te negatywne odczucia.

Prawidłowe leczenie

Depresja jest chorobą i nie ma co się łudzić, że przejdzie sama. Zaniedbana może prowadzić nawet do samobójstwa. Jeżeli obniżenie nastroju trwa ponad dwa tygodnie, to już poważny sygnał ostrzegawczy. Wówczas należy skonsultować się ze specjalistą. Jeśli potrzebny jest dobry psycholog Lublin na szczęście ma na swoim terenie wiele uznanych poradni. Podczas konsultacji można liczyć na wstępną diagnozę i sugestię odnośnie kroków, które należy podjąć. Zwykle wystarczy podjęcie psychoterapii, niekiedy równolegle polecana jest także farmakoterapia pod okiem lekarza psychiatry.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − jeden =