Bronchoskopia – co warto wiedzieć?

Zdrowie
poszukiwaczewiedzy
Bronchoskopia – co warto wiedzieć?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Co to jest?

Bronchoskopia jest procedurą, która pozwala lekarzowi zajrzeć do wnętrza dróg oddechowych płuc. Elastyczna rurka jest wprowadzana przez usta lub nos i wprowadzana do tchawicy (tchawicy). Oświetlona rurka, zwana bronchoskopem, może być przekazywana przez rurkę w celu zbadania dróg oddechowych.

Jakie ma zastosowanie?

Procedura ta jest stosowana do diagnozowania i leczenia wielu chorób płuc. Bronchoskopia pozwala lekarzom oglądać drogi oddechowe od wewnątrz i uzyskać próbki tkanki do badań. Pozwala również na uzyskanie biopsji (małe kawałki tkanki) do badania pod mikroskopem lub hodowli w naczyniu laboratoryjnym. Lekarz może również użyć instrumentów przechodzących przez bronchoskop do usunięcia zmian lub ciał obcych (takich jak korki śluzowe).

Znieczulenie

Bronchoskopia może być przeprowadzona przy użyciu znieczulenia miejscowego lub ogólnego. Podczas znieczulenia miejscowego, mała igła jest wkłuwana w skórę wokół ust lub nosa, a następnie umieszczana przez nacięcie w tchawicy, aby można było wpompować gaz, który pozbawia pacjenta przytomności na czas zabiegu. Podczas znieczulenia ogólnego, będziesz spał podczas zabiegu i nie będziesz czuł nic podczas niego ani po nim.

Podczas bronchoskopii lekarz może również wykonywać zabiegi, takie jak płukanie (wypłukiwanie) lub rozszerzanie (poszerzanie) zwężonych przejść w płucach. Procedury te nazywane są zabiegami endobronchialnymi.

W niektórych przypadkach bronchoskopia może być wykonana w warunkach ambulatoryjnych, jeśli jesteś wystarczająco stabilny, aby wykonać zabieg bez wcześniejszego przyjęcia na noc. W innych przypadkach może wymagać hospitalizacji na nocną obserwację przed lub po zabiegu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jakim celu umieszcza się specjalne folie na szybach?
W jakim celu umieszcza się specjalne folie na szybach?
Samochody można ulepszać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Zmiany dokonywane w poszczególnych układach wpływają często na poprawę osiągów, a […]
Polecamy