Procedury HACCP w szkole, a dokładniej w stołówce – w jakim celu?

Zdrowie
poszukiwaczewiedzy
Procedury HACCP w szkole, a dokładniej w stołówce – w jakim celu?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

HACCP to systematyczne podejście do identyfikacji i analizy zagrożeń, ryzyka i kontroli w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania lub zranienia przez żywność.

Miejsce, na które szczególnie należy zwrócić uwagę

Stołówka szkolna to miejsce, w którym przygotowuje się, przechowuje i podaje uczniom żywność. Stołówka jest zazwyczaj największym źródłem pożywienia dla szkoły, tworząc bezpośredni związek pomiędzy jakością żywności serwowanej w stołówce a zdrowiem uczniów. Z tego właśnie względu procedury haccp w stołówce szkolnej, są konieczność, aby mieć pewność, że żywność podawana małoletnim jest zdrowa i pozbawiona ryzyka.

Które powinny być przestrzegane w stołówce szkolnej?

1) Obszary przygotowania muszą być czyste i wolne od bałaganu.

2) jeden pracownik musi sprawdzić wszystkie składniki przed ich dodaniem, aby upewnić się, że są one zdrowe i bezpieczne do spożycia.

3) Składniki te powinny być również bezpieczne do przechowywania i obsługi przez innych pracowników, którzy będą przygotowywać posiłki lub podawać je uczniom z alergiami, lub innymi ograniczeniami dietetycznymi, takimi jak wegetarianie lub ci, którzy preferują żywność niskotłuszczową. Procedury haccp w stołówce szkolnej zakładają również, że na terenie kuchni przebywają wyłącznie osoby, które wysterylizowały swoje dłonie przed pracą i tylko one mają kontakt z żywnością.

4) Wszystkie powierzchnie robocze muszą być regularnie odkażane dedykowaną chemią, zanim nastąpi na nich jakiekolwiek przygotowanie żywności.

5) Cały wykorzystany sprzęt, powinien być dokładnie umyty po zakończeniu procesu przygotowywania pożywienia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czego nie może zabraknąć w pokoju hotelowym?
Czego nie może zabraknąć w pokoju hotelowym?
Sezon urlopowy zbliża się ku końcowi. Wiele osób zdecydowało się spędzić ten czas na wyjeździe. Niestety nie każdy dobrze wspomina […]
Polecamy