Home > Zdrowie > Procedury HACCP w szkole, a dokładniej w stołówce – w jakim celu?

Procedury HACCP w szkole, a dokładniej w stołówce – w jakim celu?

HACCP to systematyczne podejście do identyfikacji i analizy zagrożeń, ryzyka i kontroli w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania lub zranienia przez żywność.

Miejsce, na które szczególnie należy zwrócić uwagę

Stołówka szkolna to miejsce, w którym przygotowuje się, przechowuje i podaje uczniom żywność. Stołówka jest zazwyczaj największym źródłem pożywienia dla szkoły, tworząc bezpośredni związek pomiędzy jakością żywności serwowanej w stołówce a zdrowiem uczniów. Z tego właśnie względu procedury haccp w stołówce szkolnej, są konieczność, aby mieć pewność, że żywność podawana małoletnim jest zdrowa i pozbawiona ryzyka.

Które powinny być przestrzegane w stołówce szkolnej?

1) Obszary przygotowania muszą być czyste i wolne od bałaganu.

2) jeden pracownik musi sprawdzić wszystkie składniki przed ich dodaniem, aby upewnić się, że są one zdrowe i bezpieczne do spożycia.

3) Składniki te powinny być również bezpieczne do przechowywania i obsługi przez innych pracowników, którzy będą przygotowywać posiłki lub podawać je uczniom z alergiami, lub innymi ograniczeniami dietetycznymi, takimi jak wegetarianie lub ci, którzy preferują żywność niskotłuszczową. Procedury haccp w stołówce szkolnej zakładają również, że na terenie kuchni przebywają wyłącznie osoby, które wysterylizowały swoje dłonie przed pracą i tylko one mają kontakt z żywnością.

4) Wszystkie powierzchnie robocze muszą być regularnie odkażane dedykowaną chemią, zanim nastąpi na nich jakiekolwiek przygotowanie żywności.

5) Cały wykorzystany sprzęt, powinien być dokładnie umyty po zakończeniu procesu przygotowywania pożywienia.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × pięć =