Home > Dom i ogrodnictwo > W jakim celu wrzuca się brykiet do kominka?

W jakim celu wrzuca się brykiet do kominka?

Kominek jest sercem domu. Trzaskanie drewna w kominku, ciepło paleniska i niepowtarzalna atmosfera. Kominek znajduje się zazwyczaj w centrum domu i jest nie tylko estetyczny, ale również funkcjonalny.

Brykiet ma dobrą wydajność cieplną i długo się palą. Są one wykonane z rozdrobnionego drewna, torfu lub węgla. Brykiet drzewny pali się dobrze i równomiernie. W przypadku stosowania brykietów z torfu zaleca się najpierw rozpalić trochę drewna, aby brykiety mogły się lepiej spalać. Będą się one paliły do 4 godzin.

Stosowanie brykietów drzewnych jest właściwe, gdy głównym celem jest wytworzenie i utrzymanie ciepła. Dają one do 50% więcej ciepła w porównaniu z drewnem opałowym. Czas palenia jest również dłuższy. Osobliwością ich produkcji jest usunięcie zbędnej wilgoci, a małe cząstki są skonstruowane tak, że nie ma między nimi przestrzeni. Wytwarza się minimalna ilość dymu.

Na co zwrócić uwagę?

Ważne jest, aby chronić szyby pieca kominkowego przed szkodliwymi właściwościami niektórych materiałów. Tak więc doświadczeni eksperci doradzają stosowanie drewna bezdymnego. Należą do nich olcha i topola osika. Odpowiednie są również drewna liściaste: kominek ze szkłem może być ogrzewany drewnem bukowym lub dębowym. Zwróć również uwagę na wilgoć. Poziom powinien być mniejszy niż 20%. Osobliwością suchego drewna jest to, że pali się równomiernym płomieniem.

Materiały, których nie można użyć do ogrzewania kominka

Zdecydowanie zaleca się przestrzeganie zasad bezpieczeństwa – nie używajmy wielu materiałów jako paliwa.

– Drewno iglaste. Świerk i sosna są mniej gęste. Żywica w ich drewnie wspomaga uwalnianie sadzy. Kiedy drewno się zapala, słychać trzask. Kominek może się zapychać z powodu dużej ilości sadzy.

– Surowe drewno opałowe. Stosowanie surowego drewna jest możliwe tylko w wyjątkowych przypadkach, zaleca się unikanie tego w jak największym stopniu. W przeciwnym razie wkład kominkowy będzie narażone na działanie sadzy i dymu.

– Różne śmieci. Do pieca nie wolno wrzucać żadnych odpadów. Dotyczy to zwłaszcza materiałów z tworzyw sztucznych i malowanych płyt. W przeciwnym razie kominek będzie brudny, naruszone zostaną właściwości paleniska, co negatywnie wpływa na mikroklimat piecyka. Istnieje ryzyko zatrucia substancjami toksycznymi.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzynaście + trzy =