Home > Dom i ogrodnictwo > Styl prowansalski – dlaczego warto zaaranżować dom w takim wydaniu?

Styl prowansalski – dlaczego warto zaaranżować dom w takim wydaniu?

W ostatnim czasie dużą popularnością wśród osób urządzających domowe wnętrza cieszy się styl prowansalski. Charakteryzuje się on przede wszystkim jasną i przyjemną kolorystyką, przytulną atmosferą oraz nawiązaniem do krajobrazów znanych z francuskiej Prowansji. Niezwykle ważną rolę odgrywają tutaj meble, które powinny być proste w formie i wykonane z naturalnych materiałów – najlepiej drewna. Takie konstrukcje posiada w swojej ofercie np. ten sklep internetowy: https://meble-prowansalskie.pl/kategoria-produktu/meble-kuchenne/.

Oda do przyrody i naturalności 

Styl prowansalski doskonale łączy w sobie klasyczną estetykę, elegancję i romantyzm. We wnętrzach dominuje stonowana kolorystyka (biel, beż, szarości), przełamana motywem fioletowej lawendy, z której słynie region Prowansji. Jeśli chodzi o meble, to prym wiodą krzesła, stoły, komody, regały i szafy wykonane z drewna owocowego, ewentualnie orzechowego, pomalowane żywymi, ale poprzecieranymi farbami – np. zieloną, żółtą albo błękitną. Fronty są często dodatkowo postarzane. W pomieszczeniach zaaranżowanych w stylu prowansalskim można też z powodzeniem umieścić tapicerowane fotele, kanapy i łóżka, lecz materiał musi być ozdobiony motywami florystycznymi, takimi jak liście, kwiaty czy same pąki. Takie konstrukcje dają wrażenie przytulności, dlatego idealnie wręcz pasują zarówno do salonu, jak i sypialni czy nawet jadalni.

Oprócz tego w mieszkaniu powinny się znaleźć odpowiednie elementy dekoracyjne i dodatki. Zaliczamy do nich m.in.: stylowe lustro w starej drewnianej ramie, liczne tekstylia bawełniane lub lniane (poduszki, pledy, koce, firany), dywany, świeczki, plecione kosze wiklinowe, a także wazony i kwietniki z żywymi kwiatami. Popularność omawianego stylu wynika głównie z tego, że jest on prosty i niewymagający dużych nakładów finansowych, a jednocześnie niezwykle przyjemny w odbiorze. Poza tym domy urządzone w ten sposób są klimatyczne i eleganckie zarazem.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewięć + 20 =