Różnice między pelletem a ekogroszkiem

Dom i ogrodnictwo
poszukiwaczewiedzy
Różnice między pelletem a ekogroszkiem
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pellet czy ekogroszek? – to pytanie zadaje sobie wielu właścicieli domów jednorodzinnych, stając przed koniecznością zakupu opału na sezon jesienno-zimowy. Obydwa rozwiązania to ekonomiczne paliwa przeznaczone do stosowania w kotłach grzewczych, należy jednak pamiętać, że ekogroszek produkowany jest na bazie węgla, natomiast pellet to drewno. Co zatem wybrać?

Ekonomicznie i ekologicznie

Ekogroszek to węgiel, czyli paliwo kopalniane. Pellet powstaje na bazie wysokiej jakości drewna – należy więc zaliczyć go do surowców odnawialnych. Która z podanych propozycji jest lepsza? Pozornie wydawać się może, że optymalnym rozwiązaniem jest pellet , drewno bowiem od lat uważane było za paliwo bardziej przyjazne, ekologiczne i… czyste. Węgiel zawsze był produktem gorszym, produkującym duże ilości popiołu i sadzy. Okazuje się jednak, że są to wyłącznie pozory, które mogą wprowadzać w błąd – zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że ekogroszek spalany jest w nowoczesnych, ekonomicznych i ekologicznych kotłach. Większość użytkowników preferuje jednak paliwo drewniane – potwierdzają to m.in. badania CBOS. Przekonanie to w dużej mierze wynika z tego, że drewno samo w sobie przywołuje zdecydowanie przyjemniejsze skojarzenia, ponadto jest bliższe naturze. Jeśli chcemy zakupić wysokiej jakości pellet Kielce są miastem, w którym można znaleźć wiele punktów oferujących to paliwo.

Istotną kwestią są także zanieczyszczenia. Zarówno ekogroszek, jak i pellet wydzielają określoną ilość spalin. To, jaki materiał opałowy jest spalany, najprościej rozpoznać po zapachu. Ekogroszek, czyli węgiel spaliny kojarzy się z ciężką wonią smoły lub asfaltu. Zdecydowanie przyjemniejszy okazuje się w tym przypadku pellet, którego zapach przypomina ognisko lub wiejską wędzarnię. Trzeba jednak pamiętać, że zapach w żaden sposób nie wpływa na emisję zanieczyszczeń – produkuje je zarówno węgiel, jak i drewno. Ilość wydzielanego dwutlenku węgla jest porównywalna, na korzyść pelletu przemawia jednak fakt, że emitowany przez drewno dym to przede wszystkim węgiel pobrany wcześniej z atmosfery przez rośliny, który – nota bene – ponownie zostanie zagospodarowany przez środowisko, można więc zakładać, że nie zwiększy on w istotny sposób ilości dwutlenku węgla w powietrzu. Na https://wroclaw.pellet-robin.pl/ można znaleźć wysokiej jakości, ekonomiczny i ekologiczny pellet, który zapewni przyjemne ciepło, nie nadwyrężając przy tym domowego budżetu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co daje studium policealne
Co daje studium policealne
Kierunki medyczne niezmiennie cieszą się dobrą renomą i sporym zainteresowaniem. W Polsce jeszcze przez wiele lat będzie utrzymywało się duże […]
Polecamy