Home > Dom i ogrodnictwo > Różnice między pelletem a ekogroszkiem

Różnice między pelletem a ekogroszkiem

Pellet czy ekogroszek? – to pytanie zadaje sobie wielu właścicieli domów jednorodzinnych, stając przed koniecznością zakupu opału na sezon jesienno-zimowy. Obydwa rozwiązania to ekonomiczne paliwa przeznaczone do stosowania w kotłach grzewczych, należy jednak pamiętać, że ekogroszek produkowany jest na bazie węgla, natomiast pellet to drewno. Co zatem wybrać?

Ekonomicznie i ekologicznie

Ekogroszek to węgiel, czyli paliwo kopalniane. Pellet powstaje na bazie wysokiej jakości drewna – należy więc zaliczyć go do surowców odnawialnych. Która z podanych propozycji jest lepsza? Pozornie wydawać się może, że optymalnym rozwiązaniem jest pellet , drewno bowiem od lat uważane było za paliwo bardziej przyjazne, ekologiczne i… czyste. Węgiel zawsze był produktem gorszym, produkującym duże ilości popiołu i sadzy. Okazuje się jednak, że są to wyłącznie pozory, które mogą wprowadzać w błąd – zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że ekogroszek spalany jest w nowoczesnych, ekonomicznych i ekologicznych kotłach. Większość użytkowników preferuje jednak paliwo drewniane – potwierdzają to m.in. badania CBOS. Przekonanie to w dużej mierze wynika z tego, że drewno samo w sobie przywołuje zdecydowanie przyjemniejsze skojarzenia, ponadto jest bliższe naturze. Jeśli chcemy zakupić wysokiej jakości pellet Kielce są miastem, w którym można znaleźć wiele punktów oferujących to paliwo.

Istotną kwestią są także zanieczyszczenia. Zarówno ekogroszek, jak i pellet wydzielają określoną ilość spalin. To, jaki materiał opałowy jest spalany, najprościej rozpoznać po zapachu. Ekogroszek, czyli węgiel spaliny kojarzy się z ciężką wonią smoły lub asfaltu. Zdecydowanie przyjemniejszy okazuje się w tym przypadku pellet, którego zapach przypomina ognisko lub wiejską wędzarnię. Trzeba jednak pamiętać, że zapach w żaden sposób nie wpływa na emisję zanieczyszczeń – produkuje je zarówno węgiel, jak i drewno. Ilość wydzielanego dwutlenku węgla jest porównywalna, na korzyść pelletu przemawia jednak fakt, że emitowany przez drewno dym to przede wszystkim węgiel pobrany wcześniej z atmosfery przez rośliny, który – nota bene – ponownie zostanie zagospodarowany przez środowisko, można więc zakładać, że nie zwiększy on w istotny sposób ilości dwutlenku węgla w powietrzu. Na https://wroclaw.pellet-robin.pl/ można znaleźć wysokiej jakości, ekonomiczny i ekologiczny pellet, który zapewni przyjemne ciepło, nie nadwyrężając przy tym domowego budżetu.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć + trzynaście =