Odpowiednie oświetlenie do Twojego domu

Dom i ogrodnictwo
poszukiwaczewiedzy
Odpowiednie oświetlenie do Twojego domu
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór rodzaju oświetlenia powinien zależeć od funkcji, jaką ma ono spełniać oraz stylu, w jakim zostało wyposażone wnętrze. Zasadniczo wyróżnia się trzy typy oświetlenia: ogólne, miejscowe i dekoracyjne. Światło ogólne oświetla całe pomieszczenie, dlatego też montowane jest w jego centrum, najczęściej na suficie. Oświetlenie miejscowe służy konkretnemu przeznaczeniu, np. lampka stolikowa do czytania. Ostatni rodzaj – światło dekoracyjne wykorzystuje się głównie po to, aby w pomieszczeniu zapanował odpowiedni nastrój. Ponadto w zależności od konstrukcji i sposobu montażu lamp, rozróżnia się m.in. lampy wiszące, stojące, kinkiety i punkty świetlne montowane w suficie lub podłodze. Podczas gdy oświetlenie punktowe znakomicie sprawdzi się w nowoczesnej kuchni, czy łazience, w korytarzu i na schodach ciekawym rozwiązaniem będzie montaż oświetlenia podłogowego, to do pokoju gościnnego bardziej odpowiedni okaże się żyrandol i lampa stojąca, które stworzą przytulną atmosferę. Lampy stojące do salonu cieszą się wciąż niemałą popularnością, niezależnie czy stanowią element klasycznej, czy nowoczesnej aranżacji wnętrza.

Jakie wybrać źródło światła?

W sprzedaży dostępne są trzy źródła światła: żarówki, świetlówki i żarówki typu LED. Wyróżnia się dwa typy żarówek: tradycyjne i halogenowe. Świetlówki z kolei dzielą się na rurowe i kompaktowe. Żarówki tradycyjnego typu nadają się do większości opraw świetlnych, za wyjątkiem oświetlenia punktowego, dla którego odpowiednie będą żarówki halogenowe. Żarówki ledowe, podobnie jak te tradycyjne, można dopasować do prawie każdej oprawy. Każde z wymienionych różni się od siebie żywotnością, barwą, wydajnością światła oraz ceną. Miejmy to na uwadze, kiedy zastanawiamy się jakie źródło światła wybrać do kinkietu, żyrandola, lampy do kuchni, czy lampy stojącej w salonie.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy warto kupować rozkładane meble?
Czy warto kupować rozkładane meble?
Podczas wymiany mebli lub aranżacji wnętrz, wielu właścicieli mieszkań staje przed decyzjami dotyczącymi zakupu poszczególnych elementów wyposażenia. Jedną z nich […]
Polecamy