O czym pamiętać przy budowie ogrodu zimowego?

Dom i ogrodnictwo
poszukiwaczewiedzy
O czym pamiętać przy budowie ogrodu zimowego?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Położenie i rodzaj przeszklenia

Zimowe ogrody z dachem poliwęglanowym cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Żeby obiekt ten był funkcjonalny i spełniał wszystkie wymagania użytkowników, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Pierwszą rzeczą, o której trzeba pamiętać jest odpowiednie położenie. Osoby, które pragną uprawiać egzotyczne rośliny, powinny wybudować ogród zimowy na stronie południowej, która jest najbardziej nasłoneczniona. Najmniej słońca wpadać będzie do pomieszczenia znajdującego się na stornie północnej. Optymalnym rozwiązaniem wydaje się stworzenie ogrodu zimowego zachodniego lub wschodniego. Podczas budowy należy również zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego przeszklenia. Najtańsze, lecz najmniej praktyczne są tworzywa sztuczne. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze szkła mineralnego lub hartowanego.

Powierzchnia, kształt i elementy wyposażenia

Istotne znaczenie ma także określenie docelowej powierzchni ogrodu. W tym wypadku trzeba wziąć pod uwagę koszty użytkowania. Im mniejsza powierzchnia, tym niższe koszty ogrzewania. Jeśli chodzi o kształt, najbardziej popularne i najłatwiejsze w budowie są budowle sześcienne, wyposażone w skośny dach. Osoby, które dysponują większym budżetem, mogą zdecydować się na stworzenie innych, bardziej złożonych konstrukcji. Podczas budowy ogrodu zimowego uwzględnić trzeba również rodzaj wentylacji, systemu ogrzewania oraz klimatyzacji. Właściwe projektowanie ogrodów zimowych jest bardzo istotne. Chodzi tu głównie o zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza i utrzymywanie optymalnej wilgotności. Jeśli chodzi o wentylację, zazwyczaj stosuje się wloty powietrza umieszczone w podłodze oraz wywietrzniki dachowe. Warto wiedzieć, że wysokość kosztów ogrzewania i klimatyzacji uzależniona będzie w ogromnym stopniu od poziomu nasłonecznienia miejsca, w którym będzie stał ogród zimowy.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Spedycja morska – na czym polega?
Spedycja morska – na czym polega?
Spedycja morska to sposób przemieszczania ładunków drogą morską. Jest ostatnim etapem łańcucha dostaw i polega na transporcie towarów z miejsca […]
Polecamy