Niezbędne szklarskie narzędzia

Technologie & IT
poszukiwaczewiedzy
Niezbędne szklarskie narzędzia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Szklarz to osoba, która zawodowo zajmuje się obróbką szkła, wytwarzaniem różnorakich produktów z tego materiału, a także ich montażem i konserwacją. Może on prowadzić własny zakład szklarski, bądź być zatrudniony w dużym przedsiębiorstwie, gdzie wykonuje swoją pracę w hali produkcyjnej. W swojej pracy szklarz używa zwłaszcza narzędzi ręcznych, takich jak: noże, rury, liniały, kątowniki, czy termometry, które wykorzystuje do ściśle określonych celów. Najczęściej wykonywaną przez niego czynnością jest cięcie i przycinanie szkła, do czego oprócz noży, wykorzystywane są również piły z diamentowymi ostrzami. Z kolei do polerowania oraz usuwania zarysowań służą szklarzowi specjalne dyski, polerki mechaniczne z filcem, czy przeznaczone w tym celu środki chemiczne. Proces tępienia szkła wymaga zastosowania zatępiarki oraz kamieni zapasowych. Wiertarka do szkła służy natomiast do profesjonalnego wykonania w nim otworów.

Technologie pracy ze szkłem

Jeżeli chodzi na przykład o taką czynność jak cięcie szkła, odbywa się ono przy pomocy kilku sposobów: mechanicznego, laserowego, z wykorzystaniem plazmy, bądź strumienia wody. Wybór konkretnej metody jest uwarunkowany m.in. od grubości materiału oraz pożądanego kształtu wyrobu. Każda z technologii posiada zarówno swoje plusy, jak i minusy. Najskuteczniejszą okazuje się być technika cięcia szkła strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem. Opiera się ona na wykonaniu otworu w warunkach niskiego ciśnienia, a następnie zmianie trybu pracy wycinarki na ciśnienie wysokie. Taka metoda wymaga odpowiednich warunków i stosuje się ją tylko w dużych fabrykach, które opierają produkcję na profesjonalnych maszynach szklarskich. Póki co, takich przedsiębiorstw jest w naszym kraju niewiele.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Plusy i minusy depilacji
Plusy i minusy depilacji
Depilację z powodzeniem możemy porównać do syzyfowej pracy. Wciąż musimy ją wykonywać, aby pozbawić skórę nadmiernego owłosienia, a tym samym […]
Polecamy