Home > Budowlanka > Jak działają ograniczniki przepięć?

Jak działają ograniczniki przepięć?

Współcześnie w niemal każdym domu znajduje się instalacja elektryczna, do której są podpięte rozmaite urządzenia. Aby uchronić je przed negatywnymi skutkami wyładowań atmosferycznych i awarii, należy koniecznie zastosować ograniczniki przepięć. Są to niewielkie konstrukcje przeznaczone do zamontowania w rozdzielnicy głównej lub natynkowej. Wysokiej klasy modele posiada w ofercie m.in. firma, która dostępna jest pod adresem https://jeanmueller.pl/ograniczniki-przepiec/.

Zapobiegliwość prowadzi do oszczędności pieniędzy

Standardowy ogranicznik przepięć ma przede wszystkim za zadanie skutecznie przejąć falę przepięciową, a następnie bezpiecznie odprowadzić ją do wyznaczonego uziomu. Wyróżniamy wersje warystorowe oraz iskiernikowe. Pierwsze działają na takiej zasadzie, że wraz ze wzrostem poziomu napięcia zmniejsza się również gwałtownie tzw. rezystancja, czego rezultatem jest swobodny odpływ nadmiaru energii elektrycznej. Po całkowitym zaniknięciu groźnej fali rezystancja wraca do pierwotnej wartości, a prąd zostaje odcięty od ogranicznika. Z kolei urządzenia iskiernikowe w trakcie swojej pracy wytwarzają przerwę w obwodzie. Gdy pojawia się niepożądane przepięcie, dochodzi do nagłego przypływu energii wyładowczej pod układem roboczym. Jest to spowodowane zjawiskiem jonizacji przestrzeni międzyelektrodowej.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × dwa =