Home > Technologie & IT > Zanim ciężarówka wyruszy w trasę – co sprawdzić

Zanim ciężarówka wyruszy w trasę – co sprawdzić

Samochód ciężarowy powinien być kontrolowany przed każdą dłuższą trasą. Działanie takie jest niezbędne, aby firma nie musiała pokrywać gigantycznych kosztów napraw w zagranicznych warsztatach. Ponadto odpowiednie kontrole dają pewność, że firma nie będzie musiała ponosić opłat karnych za opóźnioną lub nie zrealizowaną dostawę.

Weryfikacja stanu technicznego

Części do samochodów ciężarowych podlegają większym obciążeniom eksploatacyjnym niż ich odpowiedniki w autach osobowych. Dlatego pewne elementy należy poddać skrupulatnej weryfikacji przed każdym wyjazdem, który dotyczy trasy mierzonej w tysiącach kilometrów. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy hamulce nadal gwarantują odpowiednie właściwości techniczne. Długa trasa wiąże się z pokonywaniem wielu wzniesień, które mogą okazać się bardzo niebezpieczne, jeśli załadowany samochód nie ma w pełni sprawnych hamulców.

Warto jednocześnie sprawdzić poziom wszystkich płynów eksploatacyjnych. Latem należy dokładnie sprawdzić ilość płynu do chłodnicy. Kierowcy ciężarówek przed wyjazdem zazwyczaj kontrolują też stan oświetlenia, a w razie potrzeby od razu wymieniają uszkodzone żarówki. Nie należy zapominać o badaniu ciśnienia w oponach, szczególnie jeśli w kolejną trasę auto udaje się z dosyć ciężkim ładunkiem. Niektóre firmy zalecają swoim kierowcom, aby kontrolowali także stan amortyzatorów i pozostałych elementów zawieszenia.

Wśród profesjonalnych firm transportowych doskonałą renomą cieszy się hurtownia motoryzacyjna w Poznaniu, która potrafi najszybciej dostarczyć nawet nietypowe części. Czas dostawy jest ważny, jeśli samochód ciężarowy ma być gotowy przed zaplanowanym wyjazdem.
Niesprawna ciężarówka może być powodem wielu kłopotów, jeśli pokonuje długą trasę. Firma wykorzystująca taki pojazd nie tylko traci czas, ale również niemałe pieniądze. Z tego powodu przed każdą daleką trasa zaleca się drobiazgową kontrolę samochodu oraz jego najważniejszych części.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − 5 =