Najczęstsze usterki systemów wentylacyjnych

Technologie & IT
poszukiwaczewiedzy
Najczęstsze usterki systemów wentylacyjnych
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Problemy z systemami wentylacji są dość powszechne. Zarówno wentylacja grawitacyjna, jak i mechaniczna musi zostać bowiem precyzyjnie zaprojektowana, każdy błąd w trakcie planowania lub instalacji w końcu da o sobie znać. By działać prawidłowo, system musi być też regularnie kontrolowany, brak okresowych przeglądów i bieżącego niwelowania wykrytych wad może skutkować wieloma usterkami. 

Z jakimi problemami spotykamy się najczęściej?

Najpowszechniejsze usterki objawiają się zbyt małą lub nadmierną wymianą powietrza. Wynikają one najczęściej z nieprawidłowej eksploatacji. Wentylator pracujący na zbyt wysokich obrotach może powodować zbyt duży przepływ powietrza, z czasem może się też uszkodzić, wtedy będziemy mieć do czynienia z brakiem ruchu. Podobnie, sytuacja ta może wynikać z zaniedbań, brak okresowego czyszczenia systemu i wymiany filtrów może powodować niedrożności.

Inną przyczyną tego typu problemów może być też powstała w wyniku nieprawidłowego montażu nieszczelność przewodów lub nadmierna szczelność pomieszczeń. Brak szczelin w drzwiach i hermetyczne okna mogą sprawić, że wentylacja nie będzie w stanie „wypchnąć” powietrza z pokoju. Jeśli nasz dom lub mieszkanie nadmiernie się wychładza, problem może leżeć w braku lub nieprawidłowym wykonaniu izolacji przewodów powietrznych lub samego wymiennika ciepła. 

Jak sobie z tym poradzić?

Jeśli uda się nam zlokalizować samodzielnie przyczynę wadliwego działania naszej instalacji, możemy pokusić się o wymianę poszczególnych elementów. Hurtownie wentylacyjne, takie jak https://sgklima.pl/wentylacja/hurtownia-wentylacyjna/ będą posiadać w swojej ofercie większość potrzebnych części i materiałów. Gdy zdarzy się, że nie będziemy w stanie samodzielnie dotrzeć do źródła problemu, przedsiębiorstwa prowadzące hurtownie, często oferują też fachowy serwis wentylacji. Jest to dobry wybór, jeśli chcemy mieć pewność, że problem zostanie rozwiązany raz, a dobrze. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na co zwracać uwagę podczas wyboru karmy dla szczeniąt?
Na co zwracać uwagę podczas wyboru karmy dla szczeniąt?
Wiele osób marzy o posiadaniu psa. Można go kupić od hodowcy, ale także – co jest o wiele lepszą opcją […]
Polecamy