W wyniku wysokotemperaturowego spalania węgla w elektrowniach powstaje popiół o unikalnych właściwościach. Surowiec ten nazywany jest mikrosferą i znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Jego pozyskiwaniem i składowaniem zajmują się rodzime przedsiębiorstwa. Dzięki ich działalności mogą powstawać zaprawy na bazie spoiw mineralnych.
Mikrosfera ma postać białych lub szarych kulek glinokrzemianowych wypełnionych azotem i dwutlenkiem węgla. Jej charakterystyczną cechą jest duża wytrzymałość mechaniczna, niski współczynnik przewodzenia ciepła, wysoka stabilność termiczna oraz duża odporność na agresywne czynniki chemiczne. Surowiec ten najczęściej wykorzystuje się jako wypełniacz przy produkcji żywicy, cementu lub gipsu. To produkt pochodzenia naturalnego, który nie powoduje zagrożenia dla środowiska. Szczegółowe informacje na temat mikrosfer dostępne są m.in. na witrynie https://aliorsun.net/.
Popiół powstający podczas spalania węgla w elektrowniach składowany jest w postaci uwodnionej w basenach osadniczych lub specjalnie stworzonych lagunach. Ze względu na niewielką gęstość, mikrosfera tworzy osad na powierzchni wody. Zastosowanie hydraulicznej metody pozyskiwania mikrosfer polega na jej wypompowaniu z osadnika i przefiltrowaniu przez separatory workowe. Dzięki takim działaniom surowiec zostaje oddzielony od wody, która z powrotem trafia do zbiornika. Pozyskana w ten sposób mikrosfera jest umieszczana w zbiornikach i wywożona z terenu składowiska.