Home > Dom i ogrodnictwo > Czym jest zbiornik akumulacyjny i jaką rolę odgrywa w systemie ogrzewania?

Czym jest zbiornik akumulacyjny i jaką rolę odgrywa w systemie ogrzewania?

W każdym domu jednorodzinnym potrzebny jest sprawny i efektywny system ogrzewania. Obecnie taka instalacja może wyglądać różnie ze względu na dostępność wielu nowoczesnych rozwiązań. Typowe układy składają się jednak z kotła przystosowanego do spalania konkretnego materiału opałowego. Piec to jednak nie wszystko, co składa się na cały system ogrzewania. Oprócz niego zalicza się do nich masa innych elementów i urządzeń. Niektóre z nich są obowiązkowe, a pozostałe mogą, lecz nie muszą być zamontowane. Do tych drugich zalicza się chociażby zbiornik akumulacyjny, który z pewnością warto posiadać. Czym właściwie jest taki zbiornik i jaka jest jego rola w instalacji ogrzewania domu?

Co należy wiedzieć o zbiorniku akumulacyjnym montowanym w systemach ogrzewania?

Zbiornik akumulacyjny to nic innego, jak zasobnik na ciepłą wodę, który pozwala magazynować energię uzyskaną dzięki kotłowi centralnego ogrzewania i przekazaną bezpośrednio z niego. Woda podgrzania przy użyciu pieca nie jest w tym przypadku dostarczana bezpośrednio do instalacji grzewczej złożonej z rur i kaloryferów, lecz jest warstwowana. W praktyce oznacza to, że zbiornik daje możliwość akumulowania nadwyżki ciepła wygenerowanego przez system i pozwala wykorzystać energię później. Jednocześnie zabezpiecza system przed przegrzaniem i pozwala lepiej kontrolować spalanie opału. Z uwagi na to nazywany jest często buforem. Chcąc zamontować coś takiego w swoim domu, można zdecydować się na bufor ciepła 1000l lub zbiornik o innych rozmiarach. Są one bowiem dostępne na szerokim rynku.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 6 =