Czym jest zbiornik akumulacyjny i jaką rolę odgrywa w systemie ogrzewania?

Dom i ogrodnictwo
poszukiwaczewiedzy
Czym jest zbiornik akumulacyjny i jaką rolę odgrywa w systemie ogrzewania?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W każdym domu jednorodzinnym potrzebny jest sprawny i efektywny system ogrzewania. Obecnie taka instalacja może wyglądać różnie ze względu na dostępność wielu nowoczesnych rozwiązań. Typowe układy składają się jednak z kotła przystosowanego do spalania konkretnego materiału opałowego. Piec to jednak nie wszystko, co składa się na cały system ogrzewania. Oprócz niego zalicza się do nich masa innych elementów i urządzeń. Niektóre z nich są obowiązkowe, a pozostałe mogą, lecz nie muszą być zamontowane. Do tych drugich zalicza się chociażby zbiornik akumulacyjny, który z pewnością warto posiadać. Czym właściwie jest taki zbiornik i jaka jest jego rola w instalacji ogrzewania domu?

Co należy wiedzieć o zbiorniku akumulacyjnym montowanym w systemach ogrzewania?

Zbiornik akumulacyjny to nic innego, jak zasobnik na ciepłą wodę, który pozwala magazynować energię uzyskaną dzięki kotłowi centralnego ogrzewania i przekazaną bezpośrednio z niego. Woda podgrzania przy użyciu pieca nie jest w tym przypadku dostarczana bezpośrednio do instalacji grzewczej złożonej z rur i kaloryferów, lecz jest warstwowana. W praktyce oznacza to, że zbiornik daje możliwość akumulowania nadwyżki ciepła wygenerowanego przez system i pozwala wykorzystać energię później. Jednocześnie zabezpiecza system przed przegrzaniem i pozwala lepiej kontrolować spalanie opału. Z uwagi na to nazywany jest często buforem. Chcąc zamontować coś takiego w swoim domu, można zdecydować się na bufor ciepła 1000l lub zbiornik o innych rozmiarach. Są one bowiem dostępne na szerokim rynku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zawieszenie gwintowane – dlaczego warto aby nasze auto było wyposażone w ten element?
Zawieszenie gwintowane – dlaczego warto aby nasze auto było wyposażone w ten element?
Zawieszenie gwintowane to jedna z łatwiejszych do przeprowadzenia modyfikacji mechanicznych pojazdu, które faktycznie mają wpływ na jego charakterystykę. Taki typ […]
Polecamy