Choroby dotykające oczu i ich okolic są zazwyczaj diagnozowane przez okulistę, który jest lekarzem specjalizującym się w leczeniu chorób oczu. Do najczęstszych chorób oka należą:
Zaćma to zmętnienie soczewki oka. Może rozwinąć się w każdym wieku, ale jest bardziej powszechna wśród starszych dorosłych. Zaćma może utrudniać wyraźne widzenie, zwłaszcza w słabym świetle. Zaćma może również zwiększyć ryzyko urazu oka lub nawet ślepoty, jeśli nie zostanie natychmiast usunięta.
Jaskra to uszkodzenie nerwu wzrokowego, które powoduje krótkowzroczność, utratę widzenia obwodowego i ostatecznie ślepotę, jeśli nie jest leczona. Najczęstszym objawem jaskry jest podwyższone ciśnienie w oku, które uszkadza nerw wzrokowy, pozwalając jednocześnie na gromadzenie się płynu wewnątrz oka.
Zwyrodnienie plamki żółtej powoduje nieostre widzenie z powodu uszkodzenia plamki żółtej – miejsca na siatkówce z tyłu każdego oka, gdzie występuje ostre, centralne widzenie – co pozwala wyraźnie widzieć drobne szczegóły. Zwyrodnienie plamki żółtej zwykle dotyka obojga oczu i powoduje trudności w widzeniu na wprost lub w czytaniu, ponieważ proste linie wydają się faliste lub krzywe.
Infekcje oczu są powszechne wśród osób, które pracują w zawodach, w których są narażone na zanieczyszczenia powietrza, takich jak styliści fryzur i technicy paznokci, którzy regularnie pracują z chemikaliami. Jeśli po wizycie w lokalnym salonie fryzjerskim lub po zrobieniu sobie fryzury w domu pojawi się u Ciebie infekcja oczu, może to być spowodowane tym, że bakterie unoszące się w powietrzu dostały się do Twojego organizmu.
Warto mieć na uwadze jakie choroby, a także pasożyty mogą zaatakować nasze oczy i okolice. Problemy z nużeńcem w oku, a także inne przypadki, powinny być skonsultowane i leczone pod czujnym okiem zaufanego lekarza.