Jakimi sposobami można dokonać korekty wady wzroku?

Zdrowie
poszukiwaczewiedzy
Jakimi sposobami można dokonać korekty wady wzroku?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wada wzroku to zaburzenia widzenia, które powstają na skutek wad refrakcji. Jeśli nasze oczy działają tak jak powinny wówczas kolory i kształty widzimy wyraźnie, i nie mamy kłopotów z ich odróżnieniem. Problem zaczyna się wtedy, kiedy któraś część oka przestaje działać prawidłowo – wówczas pojawiają się trudności, na przykład w ostrości widzenia. Zwykle wtedy decydujemy się na wizytę u okulisty. Najczęściej zdiagnozowanymi wadami wzroku są astygmatyzm, krótkowzroczność i dalekowzroczność, a nieleczone będą postępować i mogą powodować groźne powikłania. W jaki sposób zatem można korygować wady refrakcji ? Jakie są najczęstsze sposoby korekcji ?

Okulary korekcyjne

Jednym z najpopularniejszych sposobów korekcji wad wzroku jest dobór odpowiednich okularów przez specjalistę – a następnie noszenie ich zgodnie z zaleceniami stale lub tylko w określonych sytuacjach takich jak np. czytanie. Okulary korekcyjne to metoda stosunkowo tania i bardzo łatwo dostępna, w związku z czym możemy z niej skorzystać niemal natychmiast po wizycie u specjalisty. Nie jest jednak metodą idealną. Minusem tego sposobu jest to, że okulary trzeba zwykle co jakiś czas wymieniać, a dodatkowo najczęściej powodują, że nie możemy uprawiać niektórych sportów czy wykonywać zawodów, w których istnieje ryzyko urazu i zbicia szkieł. Niektórzy pacjenci nie są również do nich przekonani ze względu na walory estetyczne.

Soczewki kontaktowe

Alternatywą dla klasycznych okularów mogą być soczewki kontaktowe. Są to cienkie, zaokrąglone soczewki, które należy czystym palcem umieścić na filmie łzowym w oku. Metoda ta w przeciwieństwie do okularów jest droższa, ponieważ o ile okulary czy szkła w nich wymieniamy co kilka miesięcy czy znacznie częściej co kilka lat, o tyle soczewki kontaktowe mogą być jednodniowe, miesięczne oraz kwartalne. Powoduje to, że wydajemy na nie znacznie więcej pieniędzy, dodatkowo musimy pamiętać o codziennej ich pielęgnacji w specjalnym płynie. W przeciwieństwie do okularów nie ograniczają jednak możliwości uprawy sportów, są również niewidoczne, a przez to nie powodują w nas dyskomfortu estetycznego.

Laserowa korekta wzroku

Laserowa korekta wzroku to metoda dla osób, które nie chcą nosić okularów ani soczewek, a jednocześnie chcą prowadzić w pełni aktywne życie. W porównaniu z poprzednimi metodami jej koszt wydaje się być wysoki, ale należy pamiętać, że wykonywana jest tylko raz na całe życie. Decydując się na korekcję laserową mamy wybór spośród kilku metod jej przeprowadzania. Ten sposób korekcji wad refrakcji jest bezpieczny i coraz popularniejszy. Oferowany jest przez to przez wiele nowoczesnych klinik w kraju, takich jak na przykład https://www.eyemed.pl/ w Lublinie. Po zabiegu laserowej korekcji wzroku możemy niemalże zapomnieć, że kiedyś mieliśmy problemy z widzeniem.

Biorąc powyższe pod uwagę, metod i sposobów na korekcję wad wzroku jest wiele, poza wymienionymi możemy wspomnieć również o działaniach wspomagających, takich jak odpowiednia dieta czy ćwiczenia wzroku. Należy jednak zważyć na to, że jedynie laserowa korekcja wady wzroku mimo swojej ceny jest trwała i dająca szanse na pełne aktywności życie, bez zaprzątania sobie głowy okularami czy pielęgnacją soczewek kontaktowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Rodzaje nadstawek paletowych
Rodzaje nadstawek paletowych
Nadstawki na palety to często niezbędne wyposażenie firm transportowych oraz zakładów przemysłowych. Wykorzystuje się je w celu efektywnej ochrony podczas […]
Polecamy