Home > Technologie & IT > Mostki prostownicze – budowa i wykorzystanie

Mostki prostownicze – budowa i wykorzystanie

Mostki prostownicze są pełnookresowymi prostownikami składającymi się z czterech diod połączonych ze sobą w specyficzny układ prostujący prąd. Niezależnie od kierunku jego przepływu na wejściu podczas opuszczania układu płynie on zawsze w tę samą stronę.

Głównym zadaniem mostków prostowniczych jest przetworzenie prądu zmiennego na prąd stały. Stosowane są one w urządzeniach zasilanych napięciem przemiennym, a przede wszystkim w prostownikach i zasilaczach, a także ładowarkach akumulatorowych.

Rodzaje mostków prostowniczych

Najczęściej spotykanym mostkiem w przypadku jednej fazy jest mostek Graetza. Jest on bardzo prosty w budowie, ale także efektywny w swoim działaniu. Dostarcza jednak energię jedynie przez połowę czasu swojego działania, co wiąże się z wyższymi kosztami użytkowania.

Mostek Graetza jest czwórnikiem, co oznacza, że posiada dwa zaciski wejściowe oraz dwa zaciski wyjściowe. Obecnie jest on wytwarzany prawie wyłącznie na krzemowych diodach półprzewodnikowych. Tego rodzaju mostki można znaleźć na stronie https://centrumelektroniki.pl/mostki-prostownicze-graetza-c163.

Inny rodzajem są mostki trójfazowe oraz wielofazowe. Są one rozszerzoną ideą mostka Graetza i różnią się od niego przede wszystkim tym, że są w nich połączone trzy gałęzie równoległe do tych, do których podłączone jest napięcie zasilania. W przypadku wielofazowych liczba gałęzi odpowiada liczbie faz układu. Można także spotkać mostki sterowane, w których zamiast tradycyjnych diod używa się tyrystorów prostowniczych.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście + 1 =