Jakie parametry i cechy liczą się przy zakupie monitora?

Technologie & IT
poszukiwaczewiedzy
Jakie parametry i cechy liczą się przy zakupie monitora?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kupując nowy zestaw komputerowy, większość użytkowników bierze pod uwagę przede wszystkim parametry procesora, płyty głównej i karty graficznej. Natomiast kwestia zakupu monitora bywa traktowana jako mniej istotna. Zwykle rozpatrywana jest tylko jego wielkość, czyli przekątna matrycy. Warto jednak pamiętać, że pozostałe parametry są równie istotne i znacząco wpływają na komfort pracy oraz rozrywki.

Co oznacza format oraz rozdzielczość obrazu?

Zarówno format, jak i rozdzielczość obrazu pełnią ważną rolę w odbiorze obrazu. Format ma związek z przekątną matrycy, która wyrażana jest w calach. Przez podaną wartość należy rozumieć stosunek szerokości całego urządzenia do jego wysokości. Zwykłe monitory, których przekątna wynosi 20” i więcej posiadają formaty panoramiczne (16:9 i 16:10). Drugi z nich daje nieco większą przestrzeń roboczą, ale nie ma żadnego znaczenia w przypadku oglądania filmów. Warto jednak zapamiętać, że wyższa rozdzielczość oznacza po prostu lepszą jakość obrazu. Znaczenie może mieć także karta graficzna, ponieważ starsze wersje mogą nie udźwignąć jakości FullHD. Ponadto na rynku są dostępne nowoczesne monitory 4k (4096×2304), choć ich cena jest jednocześnie proporcjonalnie wysoka do jakości. Na koniec warto zaznaczyć, że podczas zakupu należy weryfikować rozdzielczość natywną modelu, czyli dokładną ilość pikseli, z których składa się wyświetlacz. Jeśli jesteśmy zainteresowani zakupem monitorów 28 cali, sprawdźmy ofertę zamieszczoną na witrynie internetowej https://avpoint.pl/monitory-28-cali.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co warto wiedzieć o ekstraktach?
Co warto wiedzieć o ekstraktach?
Wyciągi z całych roślin kojarzą się raczej z nauką, ale co z wykorzystaniem ich w pielęgnacji urody? Istnieje kilka opcji, […]
Polecamy