Jakie działania trzeba podjąć w celu wyleczenia kogoś z depresji?

Zdrowie
poszukiwaczewiedzy
Jakie działania trzeba podjąć w celu wyleczenia kogoś z depresji?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Depresja jest poważną chorobą. Osoby na nią cierpiące bywają stygmatyzowane, ponieważ otoczenie nie zawsze rozumie, że nie wystarczy „wziąć się w garść”. Nieleczona depresja może się okazać chorobą śmiertelną – zdarza się, że chorzy popełniają samobójstwa. Kiedy podejrzewamy, że ktoś z naszego otoczenia choruje na depresję, jak możemy pomóc?

Jak można pomóc osobie z depresją?

Pierwszą, najważniejszą zasadą jest to, by nie osądzać. Ktoś, kto nigdy nie przeżył klinicznej depresji, nie zrozumie perspektywy osoby chorej, ale może postarać się akceptować i okazywać empatię. Ukrywanie cierpienia nie uśmierza go.

Jeśli przypuszczamy, że bliska osoba zmaga się z depresją, powinniśmy zasugerować wizytę u lekarza psychiatry. Możemy dowiedzieć się więcej na ten temat na witrynie https://psychomedic.pl/psychiatra-warszawa/. Współcześnie podstawą leczenia depresji jest farmakoterapia. Psychiatra pomoże dobrać właściwy lek, ponieważ różne leki wywołują różne skutki w zależności od pacjenta. Dobrze dobrane leki na depresję będą mieć wysoką skuteczność. Należy pamiętać, że pacjent powinien je przyjmować regularnie, a rezultat pojawi się dopiero po kilku dniach, nie od razu.

Drugim filarem leczenia depresji jest psychoterapia lub rozmowa z psychologiem. Psycholog i psychiatra będą spoglądać na pacjenta z różnych, ale uzupełniających się perspektyw. Dzięki rozmowie psychologicznej chory będzie mógł nauczyć się oswajać trudne emocje i wyrażać je w konstruktywny sposób. Będzie mógł opowiedzieć o swoim cierpieniu i poradzić sobie z przeszłymi przeżyciami, które – w niektórych wypadkach – mogą być jedną z przyczyn objawów depresyjnych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dom opieki dla seniorów – kiedy pobyt w nim będzie nieunikniony?
Dom opieki dla seniorów – kiedy pobyt w nim będzie nieunikniony?
Zrozumiały jest smutek związany z przyjęciem ukochanej babci lub ukochanego dziadka do domu opieki dla seniorów. Bywają jednak sytuacje, gdy […]
Polecamy