Jakie są całkowite koszty pogrzebu?

Life & Style
poszukiwaczewiedzy
Jakie są całkowite koszty pogrzebu?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Pogrzeby z pewnością należą do kategorii smutnych uroczystości. Jest to wydarzenie traumatyczne zwłaszcza dla członków rodziny zmarłego. Teoretycznie zasiłek pogrzebowy otrzymywany z ZUS-u, wynoszący 4 tys. zł, powinien wystarczyć, by opłacić podstawowe sprawy związane z pogrzebem, jednak w praktyce koszty te wzrastają wraz z kupnem dodatkowych usług.

Koszt pogrzebu a koszt kremacji

Całkowity koszt pogrzebu różni się w zależności od rozmiarów miasta, w którym chcemy zorganizować tę uroczystość. Ceny w dużych miastach będą wyższe od tych, które oferują zakłady pogrzebowe w mniejszych miejscowościach – np. koszty pogrzebu w Poznaniu będą stosunkowo mniejsze niż koszty pogrzebu w Warszawie.

Co składa się na koszty pogrzebu? Przede wszystkim podstawowe czynności wykonywane przez zakład pogrzebowy, m.in.:

  • odbiór zwłok wraz z transportem do chłodni (ok. 400 zł),
  • przechowywanie ciała w chłodni (pierwsze trzy dni od zgonu darmowe, później ok. 50 zł/doba),
  • przygotowanie ciała do pogrzebu (ok. 350 zł),
  • organizacja pochówku (ok. 1300 – 1500 zł).

Do wymienionych rzeczy trzeba jeszcze doliczyć cenę trumny oraz miejsca pochówku. Dużą część budżetu pochłaniają również kwiaty, oprawa muzyczna czy postawienie nagrobku.

Wbrew pozorom kremacja nie jest o wiele tańszym rozwiązaniem od tradycyjnego pogrzebu z trumną. Co prawda, urny są z reguły tańsze od trumien – choć istnieją modele warte kilka tysięcy złotych – jednak sam koszt kremacji to ponad 500 zł. Do tego trzeba doliczyć specjalną trumnę kremacyjną, której koszt waha się w granicach 700 zł.

Jaki jest więc przeciętny koszt obu tych usług pogrzebowych w Poznaniu? Trzeba liczyć się z wydatkiem oscylującym w przedziale od 5 tys. do 7 tys. złotych, odliczając od tego możliwość otrzymania zasiłku pogrzebowego w wysokości 4 tys. zł.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie rośliny możemy posadzić w salonie?
Jakie rośliny możemy posadzić w salonie?
Powrót do natury Od kilku lat niesłabnącą popularnością cieszą się wnętrza wypełnione zielenią. Polacy coraz bardziej cenią sobie ekologiczny styl […]
Polecamy