Różnica między notebookiem a laptopem

Technologie & IT
poszukiwaczewiedzy
Różnica między notebookiem a laptopem
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybierając nowy komputer i decydując się na jego przenośną wersję we wielu sklepach, szczególnie internetowych, natrafimy na kategorię laptopów i notebooków. Z pozoru mogą wydawać się one tymi samymi urządzeniami dopóki nie zagłębimy się w szczegóły. Czym one się różnią, a co je łączy?

Co daje więcej możliwości – laptop, czy notebook?

Oba urządzenia to komputery przenośne. Oba posiadają składaną obudowę składającą się w jednej części z ekranu, a z drugiej z klawiatury i podzespołów odpowiedzialnych za działanie komputera. Dlatego z wyglądu i w potocznym słownictwie akceptuje się stosowanie tych określeń zamiennie, jednak ich pochodzenie i szczegóły techniczne odróżniają te urządzenia. W czasach powstania notebooków dobitnie różniły się od ówczesnych laptopów swoimi rozmiarami, a co za tym szło – możliwościami technicznymi. Były to urządzenia, jak sama nazwa wskazuje, zastępujące notesy, w formie komputerowej i odróżniające się rozmiarami od laptopów. Dzisiaj różnica pod kątem sprzętowym i możliwościami nieco się zatarła i w mało profesjonalnym użytkowaniu mogą się to wydawać bardzo podobne urządzenia. Porównując np. laptopa i notebook Lenovo zauważymy ten sam system operacyjny i podobne podzespoły. Co je zatem odróżnia? Notebook, zgodnie z pochodzeniem nazwy, powinien być mniejszym urządzeniem i bardziej kompaktowym. W praktyce będzie to mały laptop i często będzie tak nazywany, który od starszych braci może różnić się przekątną ekranu, co idzie w parze z pomniejszoną klawiaturą i możliwe, że z mniejszą liczbą wejść. Laptopy występują także w wersjach o lepszych parametrach, jak np. laptopy gamingowe, co jest obecnie niemożliwe do osiągnięcia w mniejszym urządzeniu ze względu chociażby na chłodzenie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Gdzie warto zorganizować przyjęcie okolicznościowe?
Gdzie warto zorganizować przyjęcie okolicznościowe?
Zbliżający się czas okrągłej rocznicy ślubu, kiedy dużo lat wcześniej powiedzieliśmy sobie sakramentalne tak, czy też inna okazja typu na […]
Polecamy