Home > Life & Style > Jakich zachowań się wystrzegać wychowując dzieci?

Jakich zachowań się wystrzegać wychowując dzieci?

Wychowywanie potomstwa zdecydowanie nie należy do prostych zadań. To wieloletni proces, który obejmuje zarówno radosne chwile przepełnione sukcesami i satysfakcją, jak i momenty kryzysu i porażki. Choć każdy rodzic posiada swoje własne metody wychowawcze, istnieje szereg zachowań których wszyscy powinni unikać. Czego nie należy robić wychowując swoje dziecko? 

Dbać o prawidłowy rozwój swojej pociechy unikając niewychowawczych zachowań 

Nie lekceważmy potrzeby kontaktu odczuwanej przez malucha. Nawet gdy jesteśmy zmęczeni i nie mamy sił na wspólny spacer, nie wręczajmy dziecku pilota do telewizora lub telefonu komórkowego. Usiądźmy razem i odprężmy się czytając książkę lub rysując. Nie stosujmy wobec malucha szantażu i nie składajmy obietnic bez pokrycia. Jedyne co z tego wyniknie to krótkotrwałe korzyści i długofalowa utrata zaufania. Żaden rodzic zdecydowanie nie powinien zbyt często podnosić głosu w rozmowie z dzieckiem. Skutkuje to lękiem, budowaniem napiętej atmosfery i kreowaniem niepożądanych nawyków o negatywnych konsekwencjach. Wystrzegajmy się też kar cielesnych. Agresja rodzica ma fatalne skutki i jest w stanie stać się źródłem poważnej traumy. Choć może to być kuszące, nie stosujmy taktyki polegającej na przekupieniu malucha. Cukierki za dobre sprawowanie? A może nowa zabawka za pięknie zjedzony obiad? To nigdy nie jest dobry pomysł i zawsze prowadzi do wytworzenia błędnego koła sprawiającego, że trudno będzie nam potem cokolwiek wyegzekwować od pociechy bez zaoferowania jej czegoś w zamian.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × cztery =