Jakich zachowań się wystrzegać wychowując dzieci?

Life & Style
poszukiwaczewiedzy
Jakich zachowań się wystrzegać wychowując dzieci?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wychowywanie potomstwa zdecydowanie nie należy do prostych zadań. To wieloletni proces, który obejmuje zarówno radosne chwile przepełnione sukcesami i satysfakcją, jak i momenty kryzysu i porażki. Choć każdy rodzic posiada swoje własne metody wychowawcze, istnieje szereg zachowań których wszyscy powinni unikać. Czego nie należy robić wychowując swoje dziecko? 

Dbać o prawidłowy rozwój swojej pociechy unikając niewychowawczych zachowań 

Nie lekceważmy potrzeby kontaktu odczuwanej przez malucha. Nawet gdy jesteśmy zmęczeni i nie mamy sił na wspólny spacer, nie wręczajmy dziecku pilota do telewizora lub telefonu komórkowego. Usiądźmy razem i odprężmy się czytając książkę lub rysując. Nie stosujmy wobec malucha szantażu i nie składajmy obietnic bez pokrycia. Jedyne co z tego wyniknie to krótkotrwałe korzyści i długofalowa utrata zaufania. Żaden rodzic zdecydowanie nie powinien zbyt często podnosić głosu w rozmowie z dzieckiem. Skutkuje to lękiem, budowaniem napiętej atmosfery i kreowaniem niepożądanych nawyków o negatywnych konsekwencjach. Wystrzegajmy się też kar cielesnych. Agresja rodzica ma fatalne skutki i jest w stanie stać się źródłem poważnej traumy. Choć może to być kuszące, nie stosujmy taktyki polegającej na przekupieniu malucha. Cukierki za dobre sprawowanie? A może nowa zabawka za pięknie zjedzony obiad? To nigdy nie jest dobry pomysł i zawsze prowadzi do wytworzenia błędnego koła sprawiającego, że trudno będzie nam potem cokolwiek wyegzekwować od pociechy bez zaoferowania jej czegoś w zamian.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Opony letnie marki Kleber czy Fulda?
Opony letnie marki Kleber czy Fulda?
Klienci szukający opon letnich do swoich samochód mogą wybierać spośród wielu produktów oferowanych przez różne firmy. W ostatnim czasie sporą […]
Polecamy