Jakie sery pasują do wina?

Life & Style
poszukiwaczewiedzy
Jakie sery pasują do wina?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W kuchni często sprawdzają się pewne konkretne połączenia smakowe. Doskonałym przykładem jest wino oraz ser, czyli produkty, które tworzą tak samo znakomite zestawienie jak choćby chleb i masło. Przy ich dobieraniu należy się jednak kierować określonymi wskazówkami, bo dzięki temu uda się uzyskać niesamowity efekt tzw. „nieba w gębie”. Podstawowa zasada głosi, że sery o intensywnym smaku idealnie wręcz komponują się z takimi samymi winami, czyli najczęściej czerwonymi. Ale to oczywiście nie jedyna przydatna wskazówka. 

Konkretne zestawienia sprawdzają się najlepiej

Jeśli zależy nam na urządzeniu wspaniałego przyjęcia dla znajomych z wykorzystaniem dwóch tytułowych produktów, ale nie mamy na ten temat zielonego pojęcia, to powinniśmy się kierować zasadą, że wino i ser muszą pochodzić z jednego regionu. Doskonałym przykładem połączenia idealnego są np. wina francuskie z Burgundii i sery camembert czy wina włoskie z Toskanii i aromatyczne sery owcze. Bardziej doświadczonym osobom zaleca się zestawienia kontrastujące ze sobą, czyli polegające na łączeniu choćby win wytrawnych z delikatnym serem.

Jeśli natomiast naszym celem jest dobranie sera do trunku o konkretnym kolorze, to zasady ulegają nieco zmianie. W przypadku lekkich w smaku win białych najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór serów pleśniowych, takich jak brie, kozi czy camembert, ponieważ nie zdominują ich smaku. Z kolei do mocniejszych win czerwonych dostępnych na https://profilwino.pl/ znacznie lepiej pasują pełne w smaku sery – m.in. parmezan, radamer, cheddar, grana padano, a także wszelkie wyroby wędzone. Pozostało jeszcze wino musujące, które wyjątkowo dobrze łączy się z serami tłustymi (np. roquefortem i edamem).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak aktywnie spędzić czas latem?
Jak aktywnie spędzić czas latem?
Temperatura powyżej 20 stopni Celsjusza oraz słodki zapach akacji to niezaprzeczalne dowody na to, że zaczyna się lato. Ta upragniona […]
Polecamy