Jakie sery pasują do wina?

Life & Style
poszukiwaczewiedzy
Jakie sery pasują do wina?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W kuchni często sprawdzają się pewne konkretne połączenia smakowe. Doskonałym przykładem jest wino oraz ser, czyli produkty, które tworzą tak samo znakomite zestawienie jak choćby chleb i masło. Przy ich dobieraniu należy się jednak kierować określonymi wskazówkami, bo dzięki temu uda się uzyskać niesamowity efekt tzw. „nieba w gębie”. Podstawowa zasada głosi, że sery o intensywnym smaku idealnie wręcz komponują się z takimi samymi winami, czyli najczęściej czerwonymi. Ale to oczywiście nie jedyna przydatna wskazówka. 

Konkretne zestawienia sprawdzają się najlepiej

Jeśli zależy nam na urządzeniu wspaniałego przyjęcia dla znajomych z wykorzystaniem dwóch tytułowych produktów, ale nie mamy na ten temat zielonego pojęcia, to powinniśmy się kierować zasadą, że wino i ser muszą pochodzić z jednego regionu. Doskonałym przykładem połączenia idealnego są np. wina francuskie z Burgundii i sery camembert czy wina włoskie z Toskanii i aromatyczne sery owcze. Bardziej doświadczonym osobom zaleca się zestawienia kontrastujące ze sobą, czyli polegające na łączeniu choćby win wytrawnych z delikatnym serem.

Jeśli natomiast naszym celem jest dobranie sera do trunku o konkretnym kolorze, to zasady ulegają nieco zmianie. W przypadku lekkich w smaku win białych najrozsądniejszym rozwiązaniem jest wybór serów pleśniowych, takich jak brie, kozi czy camembert, ponieważ nie zdominują ich smaku. Z kolei do mocniejszych win czerwonych dostępnych na https://profilwino.pl/ znacznie lepiej pasują pełne w smaku sery – m.in. parmezan, radamer, cheddar, grana padano, a także wszelkie wyroby wędzone. Pozostało jeszcze wino musujące, które wyjątkowo dobrze łączy się z serami tłustymi (np. roquefortem i edamem).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Do czego służą promienie X? Proste wytłumaczenie i przykłady
Do czego służą promienie X? Proste wytłumaczenie i przykłady
Promieniowanie rentgenowskie jest rodzajem promieniowania elektromagnetycznego (EMR) i stanowi część spektrum światła. Promieniowanie rentgenowskie jest wykorzystywane od ponad 100 lat […]
Polecamy