Instalacja parowa może działać poprawnie bez żadnych zakłóceń oraz problemów wyłącznie wówczas, gdy można odwodnić wszystkie części przewodów, które prowadzą parę. Jeśli skropliny spływają do kotła albo zbiornika skroplin bez żadnych przeszkód to wszystko powinno działać poprawnie. Aby tak się działo, wszystkie przewody instalacji powinny mieć odpowiednio duże średnice i być odpowietrzane lub napowietrzane.
Istotną kwestią jest również równomierne działanie instalacji parowej. Warto wiedzieć, że powinna istnieć możliwość szybkiego usunięcia powietrza, co więcej, skropliny nie powinny nigdzie ulegać spiętrzeniu na skutek dużego napływu. W tym celu stosuje się odpowiednie urządzenie, czyli odwadniacz. Ma on na celu odcinanie grzejników od otwartego przewodu skroplin. Co więcej, między powierzchnię grzejną, a odwadniaczem montuje się samoczynny odpowietrznik oraz napowietrznik. Dzięki temu wydajność grzejna jest większa.
Warto pamiętać, że aby urządzenia były odpowiednio odpowietrzone powinniśmy zwrócić szczególną uwagę również na większe odbiorniki pary, takie jak kotły warzelne, maszyny pralnicze czy też nagrzewnice.
Należy wiedzieć, że nie bez znaczenia jest także jakość wykorzystywanych produktów. Zarówno każdy odpowietrzacz, jak i inne elementy instalacji powinny być stworzone z materiałów najwyższej klasy, które będą wykazywać dużą odporność na uszkodzenia. Elementy instalacji parowej muszą być wyjątkowo wytrzymałe żeby zapewniać bezawaryjną pracę przez długie lata.