Home > Life & Style > Dobre wino – jak je wybrać?

Dobre wino – jak je wybrać?

Wino to alkohol uzyskiwany w procesie fermentacji winogron. Jego początki sięgają starożytności, a historia mówi nam, że jest to jeden z najpopularniejszych, a zarazem najdonioślejszych trunków. Pili go wielcy królowie, możni, a w religii chrześcijańskiej jest symbolem krwi Chrystusa. To wszystko sprawia, że jest ono w pewnym sensie wyjątkowe.

Obecnie najczęściej towarzyszy nam podczas wykwintnych kolacji, przyjęć lub spotkań. Istnieje wiele rodzajów win, w związku z dużą ilością odmian samych winorośli, oddziaływaniem środowiska na ich wzrost i różnymi technikami tworzenia wina. Możemy je podzielić na wina białe, różowe i czerwone. Ze względu na zawartość cukru można je podzielić zaś na wytrawne, półwytrawne, półsłodkie i słodkie. Oprócz tego mogą one być musujące lub niemusujące. Łatwo więc sobie wyobrazić, z jak wieloma rodzajami mamy do czynienia, mieszając te właściwości. W związku z tym warto zadać sobie pytanie jak wybrać dobre wino.

Jak wybrać dobre wino?

Przede wszystkim na samym początku musimy zastanowić się czego od niego oczekujemy. To my sami musimy wiedzieć jaki smak nas interesuje, czy będzie to wino białe półsłodkie czy czerwone wytrawne. Należy pamiętać, że wina czerwone mają bardziej złożone smaki i zapachy, mocniej oddziałują na zmysły. Wino białe jest delikatniejsze, a jego smak jest bardziej kwaskowaty. Jednym z przykładów takiego wina może być wino białe półsłodkie.
Oprócz smaku, przy wyborze wina powinniśmy zwrócić uwagę także na metkę na butelce. Możemy się z niej dowiedzieć gdzie zostało wyprodukowane. Wina z Francji, Hiszpanii czy Szwajcarii, które słyną z ich wyrobów, będą z całą pewnością najlepsze, ale także i najdroższe. Kierując się ceną, możemy również wybrać gorsze jakościowo wina chociażby Amerykańskie. Warto swoją uwagę zwrócić także ku winu z Gruzji, która jest uznawana za kolebkę winiarstwa. Są one tworzone z endemicznych odmian winogron, rosnących tylko w tamtym regionie. Pamiętajmy, przy wyborze win najważniejszy jest smak i jego pochodzenie.

Najlepszej jakości wino sklep internetowy 101win oferuje w okazyjnych cenach,

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + cztery =