Dystonia należy do schorzeń związanych z zaburzeniami ruchowymi. Jest to choroba neurologiczna. Występują w niej mimowolne ruchy i zaburzenia postawy. Dystonia może przybierać różne formy w zależności od przyczyny, zlokalizowania jej objawów i wieku, w którym choroba się rozpoczęła.
Dystonia, sklasyfikowana w zależności od przyczyny występowania, dzieli się na pierwotną, wtórną, dystonię w chorobach neurozwyrodnieniowych i dystonię-plus. Chorobę można również sklasyfikować w zależności od tego, jaki obszar ciała zajmuje. Tutaj można wyróżnić dystonię ogniskową, która zajmuje jedną część ciała, może to być na przykład dystonia szyjna lub ustno-żuchwowa. Wyróżnia się również dystonię wieloogniskową zajmującą wiele części ciała. W tej klasyfikacji występują jeszcze takie rodzaje dystonii jak: połowiczna, segmentalna, uogólniona.
W chwili obecnej nie ma jednego badania, dzięki któremu można by było w stu procentach zdiagnozować dystonię. Chorobę rozpoznaje się na podstawie różnych badań klinicznych. Wykonuje się także dodatkowe badania, na które kieruje lekarz neurolog. Diagnostyka pacjenta z podejrzeniem dystonii obejmuje badania obrazowe, laboratoryjne, genetyczne, elektrofizjologiczne EEG, wywiad dotyczący przebiegu choroby. Badania obrazowe to między innymi rezonans magnetyczny, a o tym, jak wygląda MRI można przeczytać na stronie: https://ckr.pl/mri-rezonans-magnetyczny/.