Co to jest CIT i jak się go rozlicza?

Biznes i marketing
poszukiwaczewiedzy
Co to jest CIT i jak się go rozlicza?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Corporate Income Tax, w skrócie CIT, jest podatkiem dochodowym od osób prawnych. Zobowiązane do jego uiszczania są różnorodne organizacje, poprzez spółki wraz z przedsiębiorcami. Istnieją dwie grupy dochodowe, od których odprowadzany jest CIT, a mianowicie zyski kapitałowe oraz inne źródła przynoszące korzyści materialne. W przypadku osób prawnych są dostępne 2 progi podatku dochodowego. Pierwszy z nich wynosi 19% podstawy opodatkowania, druga stawka z kolei to 9% podstawy opodatkowania od przychodów innych niż zyski kapitałowe. Oznacza to, że podatnicy w danym roku podatkowym nie wygenerowali przychodów większych niż równowartość 1,2 mln euro. Niższy odsetek podatku jest dostępny dla podmiotów, które osiągnęły rangę małego podatnika.

Składanie CIT

W tym przypadku, jak i wielu innych zeznaniach podatkowych, kluczowym jest termin złożenia. Zeznanie CIT za miniony rok podatkowy należy złożyć 3- miesiąca roku następnego. W tym okresie wpłaca się podatek należny lub ewentualną różnicę pomiędzy podatkiem należnym wynikającym z zadeklarowanego dochodu w zeznaniu, a sumą zaliczek od początku roku. W przypadku podatników, których działalność jest kontrolowana przez zagraniczne spółki, czas ostateczny na złożenie zeznań to do końca 9 miesiąca roku następującego, po roku podatkowym danej spółki.

Profesjonalne biura rachunkowe takie jak http://www.podatkowezacisze.pl/ oferują swoją pomoc w zakresie rozliczeń podatku dochodowego, jakim jest CIT. Warto zwrócić się do takich biur, by bezpiecznie, szybko i bez zbędnych pomyłek dokonać zeznania podatkowego własnej spółki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Charakterystyka kostki brukowej bez fazy
Charakterystyka kostki brukowej bez fazy
Kostka brukowa jako wyrób różni się między sobą zarówno kształtem jak i kolorem. Warto jednak wiedzieć, że jej odmienność polega […]
Polecamy