Statystycznie w Polsce co roku marnuje się około 9 ton żywności. Dane te dotyczą zarówno przedsiębiorstw jak i pojedynczych osób. W domach zwykle nie spożyte w terminie produkty trafiają do kosza. W przypadku firm niewykorzystanie wszystkich materiałów wiąże się ze stratami i niezużyciem dostępnych zasobów. Jednym z rozwiązań tego problemu jest próżniowe pakowanie.
Za psucie się żywności odpowiada tlen. Zmniejszenie jego ilości może spowolnić proces gnicia pokarmu i właśnie na tym polega próżniowe pakowanie. W umieszczonej w szczelnym opakowaniu żywności zmniejsza się zawartość tlenu i podnosi ilość dwutlenku węgla. Próżniowe pakowanie nie tylko pozwala na wydłużenie terminu przydatności do spożycia, ale jednocześnie jest to metoda pozbawiona chemii. Żywność nie jest w żaden sposób modyfikowana genetycznie, a w naturalny sposób zabezpieczona.
Przede wszystkim pakować nie trzeba samemu, odpowiedzialna jest za to maszyna, co jest niewątpliwą zaletą. Do tego celu przyda się specjalne urządzenie, czyli pakowarka próżniowa. Wyróżnia się dwa rodzaje pakowarek, czyli listwową i komorową. Pierwsza z nich to proste urządzenie wykorzystywane najczęściej w małych sklepikach lub domach. Żywność umieszczana jest w worku na zewnątrz urządzenia, a powietrze wysysane jest podczas łączenia końcówek. Drugi rodzaj posiada specjalną komorę, gdzie trafia spakowany produkt. We wnętrzu przyrządu następuje już odsysanie i zgrzewanie folii. Należy pamiętać, aby nie mieszać ze sobą poszczególnych produktów, ponieważ każdy z nich posiada inny termin przydatności do spożycia.