Home > Dom i ogrodnictwo > Kuchenny blat – z jakiego materiału będzie najlepszy?

Kuchenny blat – z jakiego materiału będzie najlepszy?

Jednym z niezbędnych elementów wyposażenia każdej kuchni jest solidny oraz wystarczająco obszerny blat. Wykorzystuje się go bowiem zarówno jako miejsce do obróbki składników na potrawy, jak i podkład do stawiania rozmaitych akcesoriów czy dekoracji. Poza tym w znacznym stopniu wzbogaca on walory aranżacyjne pomieszczenia. Przy wyborze blatu trzeba koniecznie zwracać uwagę na kilka niezwykle istotnych parametrów, z których najważniejszym jest oczywiście materiał wykonania konstrukcji. 

Kamień to strzał w dziesiątkę

Blat kuchenny powinien być przede wszystkim odporny na uszkodzenia mechaniczne, a także wysokie temperatury, wilgoć i substancje chemiczne. Od wielu lat ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza konstrukcje wykonane z naturalnego drewna, ponieważ materiał ten charakteryzuje się szlachetnym wyglądem, a na dodatek jest stosunkowo tani. Polecane gatunki to m.in. dąb, jesion, buk, merbau oraz teak. W tym przypadku trzeba jednak zadbać o odpowiednią impregnację powierzchni dla zwiększenia jej właściwości wytrzymałościowych (olejowanie to podstawa). 

Na uwagę zasługują również blaty kamienne, będące inwestycją na długie lata – m.in. granitowe, marmurowe i trawertynowe. Ich podstawowe zalety to ponadprzeciętna trwałość, awangardowy design oraz brak konieczności zaawansowanej pielęgnacji. Jedyny mankament to tak naprawdę wysoka cena. Godne polecenia są ponadto konstrukcje z płyty MDF (wyjątkowo praktyczne i łatwe w czyszczeniu), konglomeratu, metalu (pasują głównie do wnętrz industrialnych) i szkła. Dużo wysokiej jakości blatów można zamówić na http://www.elwi.pl/produkty/20/blaty-meblowe.html.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × cztery =