W szeroko rozumianym przemyśle wykorzystywane są powszechnie różnorodne drobne części, które montuje się w poszczególnych urządzeniach oraz maszynach. Mowa tutaj w szczególności o łożyskach umożliwiających bezproblemowe wykonywanie ruchu obrotowego. Wśród nich ogromne znaczenie mają m.in. modele baryłkowe, zaliczane do kategorii łożysk tocznych. Od innych odróżniają się one przede wszystkim nietypowym kształtem tzw. elementów tocznych – w tym przypadku są to bowiem zawsze baryłki.
Łożyska baryłkowe zbudowane są z pierścienia zewnętrznego o kulistej bieżni, pierścienia wewnętrznego wyposażonego w charakterystyczny koszyk oraz jedną albo dwie kuliste bieżnie, a także dwóch rzędów baryłek pełniących funkcję elementów tocznych. Mogą być wytwarzane z otworem walcowym lub stożkowym i mocowane w dwojaki sposób, a mianowicie na tulei wciskanej bądź wciąganej. Jeśli chodzi o smarowanie, to stosuje się tutaj specjalny smar plastyczny, ewentualnie klasyczny olej. Omawiane części dzielą się na poprzeczne, wahliwe i wdłużne-oporowe. Niezależnie od rodzaju, wszystkie łożyska baryłkowe są przystosowane do przenoszenia sporych obciążeń – zarówno promieniowych, jak i osiowych.
Poza tym są cechuje je ponadprzeciętna wahliwość. Z tego względu idealnie sprawdzają się w rozmaitych maszynach pracujących w ekstremalnych warunkach, gdzie zwykłe modele kulkowe z pewnością nie dałyby sobie rady. Najczęściej można je spotkać w przekładniach zaawansowanych urządzeń przemysłowych, maszynach budowlanych oraz odlewniczych, dużych wentylatorach, pojazdach szynowych, walcarkach czy wrzecionach tokarskich.