Każdego dnia dochodzi na drogach do wielu stłuczek i kolizji drogowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby poszkodowane mogą ubiegać się o odszkodowanie z polisy sprawcy. Aby otrzymać świadczenie adekwatne do poniesionej straty, warto dowiedzieć się, jak oblicza się wysokość odszkodowania.
Przyjmuje się, że wartość odszkodowania ma odpowiadać wysokości poniesionej szkody. Oznacza to, że wypłacone środki powinny wystarczyć do przywrócenia pojazdu do stanu sprzed kolizji. Osobami odpowiedzialnymi za przeprowadzenie wyceny są rzeczoznawcy samochodowi, którzy dokonują oględzin pojazdu. Podczas sporządzania kosztorysu powinni uwzględnić wszystkie powstałe uszkodzenia dotyczące nie tylko karoserii, ale i wyposażenia auta, jeżeli do takich doszło. W sytuacji, gdy podczas naprawy wychodzą na jaw dodatkowe zniszczenia, należy wykonać powtórne oględziny.
Podczas kalkulacji kosztów bierze się pod uwagę także wysokość stawki za roboczogodzinę pracy mechanika. Przedstawiciele firm ubezpieczeniowych zwykle przyjmują uśrednioną stawkę. Powszechną praktyką jest również branie do wyceny nieoryginalnych części zamiennych. Dzięki takim praktykom wysokość wypłaconego odszkodowania będzie zaniżona. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto skorzystać z usług niezależnego rzeczoznawcy. Szczegółowe informacje dotyczące takich fachowców dostępne są m.in. na witrynie https://euroexpert.szczecin.pl/cennik-uslug-rzeczoznawcy/. Korzystając z usług niezależnego eksperta można mieć pewność, że otrzyma się świadczenie, które wystarczy do naprawienia uszkodzeń.