Home > Biznes i marketing > Jakie osoby mogą zgłosić wniosek o upadłość konsumencką?

Jakie osoby mogą zgłosić wniosek o upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka to pojęcie, które jest bardzo popularne, dlatego nic w tym dziwnego, że wiele osób je kojarzy. Omawiana procedura sądowa pozwala na oddłużenie osób, które utraciły płynność finansową i nie mają możliwości uregulowania zobowiązań przynajmniej od 3 miesięcy. Skierowana jest do osób prywatnych, nieprowadzących działalności. Podstawowym celem postępowania upadłościowego jest oddłużenie, które może polegać na: spłaceniu wierzycieli np. z majątku dłużnika lub umorzeniu części lub całości długów.

Umorzenie czy spłata?

Wiedząc już, na czym polega proces, warto dowiedzieć się, kto ma prawo ogłosić upadłość konsumencką. To opcja dostępna dla osób, które nie mają działalności gospodarczej i nie prowadzą spółki. Ogłoszenie upadłości osoby fizycznej przeprowadzane jest w sądzie, dlatego niezbędne jest wniesienie sprawy do sądu. Jeśli chodzi o takie rozwiązanie jak upadłość konsumencka wniosek składa osoba, która ubiega się o jej uznanie. Alternatywą jest złożenie wniosku przez dłużnika, jak i jego wierzyciela. W czasie drogi sądowej należy wskazać argumenty potwierdzające, że osoba zadłużona nie ma żadnych możliwości spłaty zaległych zobowiązań. Przesłanka o niewypłacalności jest kluczowa do uznania upadłości.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − jeden =