Rodzaje win

Life & Style
poszukiwaczewiedzy
Rodzaje win
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

O winie pisać można dużo. Istnieje nauka, enologia, która zajmuje się każdym aspektem jego produkcji. Nie trzeba jednak być enologiem, żeby delektować się kieliszkiem dobrego trunku. Popularność wina w Polsce z roku na rok wzrasta. Polacy nie tylko sięgają po coraz bardziej wyszukane gatunki, ale nawet próbują własnych sił w produkcji. Wina można zaklasyfikować na kilka sposobów. Najbardziej popularny i oczywisty jest podział ze względu na kolor. Ten rodzaj podziału pokrywa się również z różnicami w produkcji, charakterystyką alkoholi i ich zastosowaniem.

Czerwone

Do ich produkcji używane są czerwone oraz czarne winogrona. W procesie maceracji ze skórek, miąższu i nasion wypłukuje się zawarte w nich barwniki, fenole i substancje zapachowe.To one nadają czerwonym winom ich charakterystyczny smak a także kolor wszystkich odcieni czerwieni. Aby uwolnić bogactwo smakowe czerwonego wina, należy je dekantować. Trunek przelewa się ostrożnie do specjalnej karafki. Ewentualny osad zostaje w butelce, a wino w karafce może oddychać.

Czerwone wino jest ciężkie, dlatego doskonale sprawdza się w połączeniu z mięsnymi potrawami. Jest też idealnym dodatkiem do twardych i ostrych serów. Podaje się w temperaturze od 16 do 18°C. Należy pamiętać, że temperatura pokojowa w okresie letnim jest dla czerwonego wina zbyt wysoka.

Różowe

Kolor ten (od różowego do jasnoczerwonego) uzyskuje się przez skrócenie procesu maceracji. Wyraźny smak i wyczuwalna goryczka zbliżają wina różowe do czerwonych. Im ciemniejszy kolor różu, tym większe prawdopodobieństwo, że trunek ten będzie ciężki oraz wytrawny w smaku. Wina różowe należy spożyć szybko, bo przechowywane zbyt długo tracą swój smak. Od czerwonych różnią się też sposobem serwowania. Podobnie jak białe wina podawane są lekko schłodzone – optymalna temperatura to 11 do 13°C. Sprawdzają się one w duecie z lekkimi potrawami takimi jak przekąski, sałatki, owoce morza, potrawy z ryb i drobiu).

Białe

Powstają przy fermentacji alkoholowej moszczu lub samego soku. Ponieważ do produkcji używany jest wyłącznie bezbarwny miąższ, możliwe jest uzyskanie białego wina również z winogron z czerwoną skórką. Zatrzymując proces fermentacji zanim wszystkie cukry zostaną przekształcone w alkohol, otrzymuje się wina białe półsłodkie i słodkie. Jeśli cukry ulegną całkowitej fermentacji, otrzymane wino będzie wytrawne.

Gama kolorystyczna tego trunku jest bardzo szeroka – od prawie przezroczystego jasnego koloru przez żółty oraz delikatnie zielony aż do brązowego. Kolor wina zależy od gatunku winogron. Wino białe jest w smaku bardziej kwaśne i orzeźwiające niż wino czerwone. Odpowiednio schłodzone może towarzyszyć niemal każdej potrawie: drób, makarony i delikatne sery (wino wytrawne), białe mięso i niektóre rybę (półsłodkie) oraz owoce i desery (słodkie).

Warto poznawać nowe smaki, sięgając po wina świata. Niektóre gatunki winogron można uprawiać w różnych krajach. Inne natomiast są endemiczne, wywodzą się z konkretnego regionu i uprawiane są jedynie tam.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jaką zabawkę wybrać na prezent?
Jaką zabawkę wybrać na prezent?
Wielkimi krokami zbliżają się kolejne urodziny dziecka, chrześniaka, czy syna przyjaciółki? Na dodatek nie wiemy jaki prezent sprawić dziecku tym […]
Polecamy