Home > Technologie & IT > Problem z eksponowaniem obrazu – o tym, jakie światło służy dziełom sztuki

Problem z eksponowaniem obrazu – o tym, jakie światło służy dziełom sztuki

Coraz częściej w naszych domach i mieszkaniach ramki ze zdjęciami, plakaty i seryjne wydruki ustępują miejsca prawdziwym obrazom. Niezależnie od tego, czy mówimy o dziełach uznanych twórców, obrazach młodych polskich malarzy czy prezentach własnoręcznie wykonanych przez rodzinę i znajomych, warto zadbać o ich odpowiednie wyeksponowanie. Oświetlenie powinno być stonowane i dyskretne – nie może odwracać uwagi od samego obrazu. Odpowiednia barwa światła dodatkowo podkreśli jego walory i sprawi, że będzie przykuwał uwagę naszych gości.

Najlepiej wybrać profesjonalne rozwiązania

Choć obrazy możemy oświetlić zwykłymi kinkietami, dostępnymi na przykład w marketach budowlanych, warto postawić na specjalistyczne oświetlenie do obrazów i luster. Najprostszym sposobem będą popularne reflektory punktowe. Można umieścić je w takim miejscu, by ich światło padało tylko na obraz. Unikniemy wtedy nadmiernego oświetlania ścian, co może odwrócić uwagę od dzieła. Najlepszy efekt dadzą specjalne lampy na ramieniu, wieszane nad obrazami. Odpowiedni kąt padania światła zapewni też, że rama obrazu nie będzie rzucała szerokiego, nieestetycznego cienia.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × jeden =