Home > Dom i ogrodnictwo > Plastikowe czy betonowe – które szamba wybrać?

Plastikowe czy betonowe – które szamba wybrać?

Wiele osób posiadających domy, których z różnych powodów nie można podłączyć do sieci kanalizacyjnej, decyduje się na zakup bezodpływowego zbiornika na ścieki. Jest to bowiem jeden z najpopularniejszych, a jednocześnie najprostszych sposobów na pozbywanie się szamba i nieczystości. Utrzymanie tej inwestycji wiąże się jednak z koniecznością ponoszenia sporych kosztów, dlatego warto zwrócić uwagę na materiał wykonania i jego funkcjonalność. Dużym uznaniem klientów cieszą się zwłaszcza szamba betonowe 9m3 dostępne na http://kamal-bet.pl/szamba-betonowe/9m3/,  ale na uwagę zasługują też wyroby plastikowe. 

Zalety i wady obu rozwiązań

Decydując się na zakup gotowego zbiornika na szambo, przeanalizujmy dostępne konstrukcje przede wszystkim pod kątem ich opłacalności i funkcjonalności. Wersje betonowe odznaczają się dużą masą, dzięki czemu znacznie łatwiej osadzić je w gruncie. Nie grozi im zatem wypchnięcie poprzez napór wód gruntowych, nawet w sytuacji, gdy pozostają puste. Ponadto tego typu szamba są solidne i bardziej wytrzymałe od produktów z tworzyw sztucznych, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza kiedy zamierzamy wybudować np. podjazd do garażu. Zaznaczmy jednak, że ogromna waga tych konstrukcji (nawet 4 tony) utrudnia ich transport oraz montaż (nie na każdą działkę będzie w stanie dojechać duży dźwig, a nawet samochód ciężarowy).

Jeśli zależy nam na dobrym jakościowo i szczelnym zbiorniku, to ma je w swojej ofercie niemal każdy producent szamb betonowych działający na naszym rynku. Z kolei wersje plastikowe charakteryzują się niewielkim ciężarem (około sto kilkadziesiąt kg) i łatwością w montażu, ale jednocześnie niezbyt dużą wytrzymałością  i stosunkowo wysoką ceną (co najmniej kilka tysięcy złotych). Poza tym ich niska waga jest często wadą, gdyż pojemnik wymaga dodatkowego zabezpieczenia za pomocą kotew lub obetonowania przed wypchnięciem.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 3 =