Plastikowe czy betonowe – które szamba wybrać?

Dom i ogrodnictwo
poszukiwaczewiedzy
Plastikowe czy betonowe – które szamba wybrać?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób posiadających domy, których z różnych powodów nie można podłączyć do sieci kanalizacyjnej, decyduje się na zakup bezodpływowego zbiornika na ścieki. Jest to bowiem jeden z najpopularniejszych, a jednocześnie najprostszych sposobów na pozbywanie się szamba i nieczystości. Utrzymanie tej inwestycji wiąże się jednak z koniecznością ponoszenia sporych kosztów, dlatego warto zwrócić uwagę na materiał wykonania i jego funkcjonalność. Dużym uznaniem klientów cieszą się zwłaszcza szamba betonowe 9m3 dostępne na http://kamal-bet.pl/szamba-betonowe/9m3/,  ale na uwagę zasługują też wyroby plastikowe. 

Zalety i wady obu rozwiązań

Decydując się na zakup gotowego zbiornika na szambo, przeanalizujmy dostępne konstrukcje przede wszystkim pod kątem ich opłacalności i funkcjonalności. Wersje betonowe odznaczają się dużą masą, dzięki czemu znacznie łatwiej osadzić je w gruncie. Nie grozi im zatem wypchnięcie poprzez napór wód gruntowych, nawet w sytuacji, gdy pozostają puste. Ponadto tego typu szamba są solidne i bardziej wytrzymałe od produktów z tworzyw sztucznych, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza kiedy zamierzamy wybudować np. podjazd do garażu. Zaznaczmy jednak, że ogromna waga tych konstrukcji (nawet 4 tony) utrudnia ich transport oraz montaż (nie na każdą działkę będzie w stanie dojechać duży dźwig, a nawet samochód ciężarowy).

Jeśli zależy nam na dobrym jakościowo i szczelnym zbiorniku, to ma je w swojej ofercie niemal każdy producent szamb betonowych działający na naszym rynku. Z kolei wersje plastikowe charakteryzują się niewielkim ciężarem (około sto kilkadziesiąt kg) i łatwością w montażu, ale jednocześnie niezbyt dużą wytrzymałością  i stosunkowo wysoką ceną (co najmniej kilka tysięcy złotych). Poza tym ich niska waga jest często wadą, gdyż pojemnik wymaga dodatkowego zabezpieczenia za pomocą kotew lub obetonowania przed wypchnięciem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Praktyczne pojemniki do domu
Odpowiednia organizacja to klucz do zachowania porządku w domu. Szczególnie istotną rolę odgrywa ona w naszym najbliższym otoczeniu, gdyż ułatwia […]
Polecamy