Na czym polega due diligence?

Biznes i marketing
poszukiwaczewiedzy
Na czym polega due diligence?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zakup prosperującego przedsiębiorstwa to przedsięwzięcie, które może zapewnić wiele korzyści na płaszczyźnie stricte ekonomicznej. Decydując się jednak na tego typu krok, należy szczegółowo przeanalizować rzeczywistą wartość przeznaczonej na sprzedaż firmy, weryfikując jej funkcjonowanie i kondycję finansową zarówno w czasie rzeczywistym, jak i przeszłym.

Kiedy zakup przedsiębiorstwa się opłaca?

Zakup przedsiębiorstwa wiąże się ze sporym nakładem finansowym, dlatego też nie należy podejmować tego typu decyzji pochopnie. Pomocnym narzędziem, które pozwoli zweryfikować i rzetelnie ocenić faktyczną kondycję ekonomiczną danej jednostki, jest badanie due diligence, które pozwala określić ewentualne ryzyka wpływające na wartość danego przedsiębiorstwa. Bez wątpienia są to cenne wskazówki, które w wielu przypadkach pozwalają uchronić potencjalnego inwestora przed ekonomicznym i gospodarczym błędem.

Pierwsze działania podejmuje zazwyczaj kupujący. Wiadomo jednak, że ilość dostępnych narzędzi jest w tym przypadku ograniczona. Optymalnym rozwiązaniem jest zlecenie kompetentnym jednostkom wykonania rzetelnego audytu, który pozwala wykazać ewentualne ryzyka związane z planowaną transakcją.

Pomoc prawna niezbędna

Ważnym czynnikiem jest także aspekt prawny. Sprzedaż przedsiębiorstwa, choć na pozór wydaje się być rzeczą prostą i nieskomplikowaną, w rzeczywistości wymaga wielu wnikliwych analiz i profesjonalnej oceny ekonomicznej oraz prawnej, dlatego też realizację tego zadania najlepiej zlecić profesjonalistom.

Kompleksowe działania oferuje kancelaria prawna w Poznaniu, skupiająca doświadczonych i kompetentnych prawników. W ramach realizowanego zadania znajduje się zarówno kompleksowa weryfikacja kondycji finansowej sprzedawanego przedsiębiorstwa, jak i koordynacja działań o charakterze prawnym, niezbędnych do prawidłowej i bezpiecznej finalizacji przedsięwzięcia

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Za pomocą jakich środków czyścić powierzchnie hal i zakładów przemysłowych?
Za pomocą jakich środków czyścić powierzchnie hal i zakładów przemysłowych?
We wszystkich branżach funkcjonuje wiele hal oraz zakładów przemysłowych, w których prowadzona jest głównie produkcja różnorodnych dóbr. Takie obiekty są […]
Polecamy