Korzystanie z komputera przez niewidomych – czy to możliwe?

Life & Style
poszukiwaczewiedzy
Korzystanie z komputera przez niewidomych – czy to możliwe?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Codzienne funkcjonowanie osób niewidomych ze względu na niemożność obserwowania przez nich rzeczywistości jest bardzo utrudnione. Mają one chociażby spory problem z normalną obsługą komputera. Na szczęście na rynku istnieje wiele dedykowanych rozwiązań, które w znacznym stopniu podnoszą komfort w omawianym zakresie. Mowa tutaj przede wszystkim o nowoczesnym oprogramowaniu, dostępnym m.in. w specjalistycznym sklepie internetowym, dostępnym pod adresem http://sklep.altix.pl/pl/oprogramowanie-dla-niewidomych/.

Nowoczesna technologia pokonuje wszelkie bariery 

Wspomniane we wstępie oprogramowanie ma charakter udźwiękowiająco-powiększający. Wyposaża ono komputer w innowacyjny system, który doskonale rozpoznaje informacje wyświetlane na ekranie, a następnie za pomocą syntezatora mowy przekazuje je użytkownikowi w formie głosowej. Dodatkowo ukazujący się tekst jest wyraźnie powiększony, co ułatwia jego odczytywanie osobom niedowidzącym. Oczywiście podstawowym warunkiem swobodnego korzystania z tego programu jest zaopatrzenie się w monitor oraz klawiaturę brajlowską. Oba te urządzenia są ze sobą ściśle zintegrowane. W monitorze kluczową rolę odgrywają moduły piezoelektryczne odpowiedzialne za prezentowanie znaków dotykowych. Z kolei klawiatura składa się z ośmiu klawiszy głównych oraz kilkunastu funkcyjnych (zastosowana nakładka nie pozwala na naciśnięcie kilku przycisków na raz). W sklepach można ponadto z powodzeniem nabyć powiększoną myszkę komputerową oznaczoną kontrastowymi kolorami i ikonami, a także program skanujący z opcją rozpoznawania zarówno tekstów, jak i cyfrowych zdjęć czy plików w formacie PDF.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wakacje z biurem podróży – jaką wycieczkę wybrać?
Wakacje z biurem podróży – jaką wycieczkę wybrać?
Biura podróży kuszą swoich klientów mnogością ofert. Przygotowania do nowego sezonu turystycznego właśnie startują więc wszędzie można natknąć się na […]
Polecamy