Home > Technologie & IT > Jakie cechy powinien spełniać robot przemysłowy?

Jakie cechy powinien spełniać robot przemysłowy?

Czym jest robot przemysłowy?

Robot przemysłowy to maszyna, która za pomocą czujników elektronicznych, siłowników i systemów oprogramowania może wykonywać zadania, które w innym przypadku zostałyby wykonane przez ludzi lub inne maszyny, takie jak spawanie części lub składanie produktów. Są one często wykorzystywane w zakładach produkcyjnych, w których trzeba podnosić ciężkie ładunki lub w których w powietrzu znajdują się niebezpieczne substancje chemiczne.

W świecie automatyki przemysłowej wyróżnia się dwa rodzaje robotów: przemysłowe i usługowe. Roboty przemysłowe są przeznaczone do wykonywania ciężkich zadań, które w przeciwnym razie musiałby wykonać człowiek. Zazwyczaj są one wykorzystywane w zakładach produkcyjnych. Z kolei roboty usługowe pracują w środowisku biurowym i wykonują takie zadania, jak sprzątanie lub dostarczanie przedmiotów.

Na jakie rodzaje można podzielić roboty?

Roboty przemysłowe są dostępne w wielu kształtach i rozmiarach, ale większość z nich ma podobne cechy. 

Oto kilka kluczowych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze robota przemysłowego dla swojej firmy:

Udźwig

Udźwig odnosi się do tego, jak dużą masę robot może podnieść za jednym razem. Udźwig robotów przemysłowych mieści się zwykle w przedziale od 1 kg (2,2 funta) do 5 kg (11 funtów). Udźwig zależy od rodzaju materiału, z którym pracujesz – jeśli jest on lekki, np. drewno lub plastik, będziesz potrzebował mniejszego udźwigu niż w przypadku ciężkiego materiału, np. metalu.

Szybkość

Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze robota przemysłowego jest szybkość poruszania się robota. Zazwyczaj wolniejsze prędkości ułatwiają ludziom interakcję z robotami, natomiast szybsze prędkości pozwalają im wykonywać bardziej złożone zadania szybciej niż innym modelom. Należy znaleźć robota, który ma wystarczającą prędkość, adekwatną do naszych potrzeb.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewiętnaście − jeden =