Jakie cechy powinien spełniać robot przemysłowy?

Technologie & IT
poszukiwaczewiedzy
Jakie cechy powinien spełniać robot przemysłowy?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czym jest robot przemysłowy?

Robot przemysłowy to maszyna, która za pomocą czujników elektronicznych, siłowników i systemów oprogramowania może wykonywać zadania, które w innym przypadku zostałyby wykonane przez ludzi lub inne maszyny, takie jak spawanie części lub składanie produktów. Są one często wykorzystywane w zakładach produkcyjnych, w których trzeba podnosić ciężkie ładunki lub w których w powietrzu znajdują się niebezpieczne substancje chemiczne.

W świecie automatyki przemysłowej wyróżnia się dwa rodzaje robotów: przemysłowe i usługowe. Roboty przemysłowe są przeznaczone do wykonywania ciężkich zadań, które w przeciwnym razie musiałby wykonać człowiek. Zazwyczaj są one wykorzystywane w zakładach produkcyjnych. Z kolei roboty usługowe pracują w środowisku biurowym i wykonują takie zadania, jak sprzątanie lub dostarczanie przedmiotów.

Na jakie rodzaje można podzielić roboty?

Roboty przemysłowe są dostępne w wielu kształtach i rozmiarach, ale większość z nich ma podobne cechy. 

Oto kilka kluczowych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze robota przemysłowego dla swojej firmy:

Udźwig

Udźwig odnosi się do tego, jak dużą masę robot może podnieść za jednym razem. Udźwig robotów przemysłowych mieści się zwykle w przedziale od 1 kg (2,2 funta) do 5 kg (11 funtów). Udźwig zależy od rodzaju materiału, z którym pracujesz – jeśli jest on lekki, np. drewno lub plastik, będziesz potrzebował mniejszego udźwigu niż w przypadku ciężkiego materiału, np. metalu.

Szybkość

Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze robota przemysłowego jest szybkość poruszania się robota. Zazwyczaj wolniejsze prędkości ułatwiają ludziom interakcję z robotami, natomiast szybsze prędkości pozwalają im wykonywać bardziej złożone zadania szybciej niż innym modelom. Należy znaleźć robota, który ma wystarczającą prędkość, adekwatną do naszych potrzeb.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Z jakich urządzeń składa się system klimatyzacji?
Z jakich urządzeń składa się system klimatyzacji?
Układ klimatyzacji składa się z następujących elementów: Skraplacz Skraplacz jest elementem, który schładza i osusza czynnik chłodniczy opuszczający sprężarkę, zamieniając […]
Polecamy