Home > Technologie & IT > Prąd elektryczny w budynku – jakie elementy odpowiadają za jego właściwe działanie

Prąd elektryczny w budynku – jakie elementy odpowiadają za jego właściwe działanie

Dostęp do prądu elektrycznego jest w dzisiejszych czasach standardem, ale żeby móc korzystać z jego możliwości, konieczne jest najpierw odpowiednie zaprojektowanie, a następnie wykonanie instalacji. Instalacja elektryczna opiera się rzecz jasna na okablowaniu, ale oprócz przewodów ważne są również inne elementy. Odpowiadają one za prawidłowe przesyłanie energii, a także bezpieczeństwo domowników. Co dokładnie jest potrzebne do funkcjonowania instalacji elektrycznej w budynku mieszkalnym lub innym?

Jakie elementy są niezbędne w instalacji elektrycznej budynku?

W pierwszej kolejności należy wymienić elementy, które umożliwiają łączenie ze sobą rozprowadzonych po obiekcie przewodów. Są to wszelkie odgałęźniki instalacyjne, puszki, złączki i zaciski. To dzięki nim można doprowadzić prąd na przykład do gniazd. Warto przy tym wspomnieć, że przewody, które wchodzą do tych elementów lub z nich wychodzą, muszą być chronione rurami instalacyjnymi. Najważniejsza w instalacji elektrycznej jest rozdzielnica, ponieważ to w niej umieszczone są styczniki odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych układów, a także zabezpieczenia w postaci wyłączników różnicowoprądowych, wyłączników nadmiarowo-prądowych, inaczej nadprądowych, a także bezpieczników i czujników. Oprócz nich w niektórych przypadkach do prawidłowego funkcjonowania instalacji potrzebne są rozłączniki, a także ograniczniki przeciwprzepięciowe. Do kontroli faz lub przepływu prądu posłużą lampki sygnalizacyjne, które warto zamontować.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziewięć − trzy =