Prąd elektryczny w budynku – jakie elementy odpowiadają za jego właściwe działanie

Technologie & IT
poszukiwaczewiedzy
Prąd elektryczny w budynku – jakie elementy odpowiadają za jego właściwe działanie
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dostęp do prądu elektrycznego jest w dzisiejszych czasach standardem, ale żeby móc korzystać z jego możliwości, konieczne jest najpierw odpowiednie zaprojektowanie, a następnie wykonanie instalacji. Instalacja elektryczna opiera się rzecz jasna na okablowaniu, ale oprócz przewodów ważne są również inne elementy. Odpowiadają one za prawidłowe przesyłanie energii, a także bezpieczeństwo domowników. Co dokładnie jest potrzebne do funkcjonowania instalacji elektrycznej w budynku mieszkalnym lub innym?

Jakie elementy są niezbędne w instalacji elektrycznej budynku?

W pierwszej kolejności należy wymienić elementy, które umożliwiają łączenie ze sobą rozprowadzonych po obiekcie przewodów. Są to wszelkie odgałęźniki instalacyjne, puszki, złączki i zaciski. To dzięki nim można doprowadzić prąd na przykład do gniazd. Warto przy tym wspomnieć, że przewody, które wchodzą do tych elementów lub z nich wychodzą, muszą być chronione rurami instalacyjnymi. Najważniejsza w instalacji elektrycznej jest rozdzielnica, ponieważ to w niej umieszczone są styczniki odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych układów, a także zabezpieczenia w postaci wyłączników różnicowoprądowych, wyłączników nadmiarowo-prądowych, inaczej nadprądowych, a także bezpieczników i czujników. Oprócz nich w niektórych przypadkach do prawidłowego funkcjonowania instalacji potrzebne są rozłączniki, a także ograniczniki przeciwprzepięciowe. Do kontroli faz lub przepływu prądu posłużą lampki sygnalizacyjne, które warto zamontować.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wziąć auto na kredyt?
Na polskim rynku finansowym jakiś czas temu pojawił się całkiem innowacyjny produkt – jeden z banków uruchomił nową ofertę – […]
Polecamy