Co wchodzi w skład instalacji elektrycznej?

Dom i ogrodnictwo
poszukiwaczewiedzy
Co wchodzi w skład instalacji elektrycznej?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Instalacja elektryczna jest swoistym fundamentem każdego budynku, ponieważ umożliwia funkcjonowanie wielu urządzeń i sprzętów nie tylko codziennego użytku – często są to bowiem specjalistyczne maszyny wykorzystywane na budowach czy w fabrykach. Pozwala ona na bezpieczne korzystanie z dostępnych źródeł energii, dlatego powinna być wykonana z dbałością o najmniejsze szczegóły i co jakiś czas poddawana kontroli. Warto też znać jej podstawowe elementy, aby w przypadku awarii móc wskazać fachowcowi źródło problemu.

Skomplikowana konstrukcja

W skład instalacji elektrycznej przeciętnego budynku wchodzi kilka zasadniczych elementów. Są to po pierwsze przyłącza, czyli odcinki linii elektrycznej, które stanowią połączenie zewnętrznej sieci zasilającej ze złączem zamontowanym w danym obiekcie. Wyróżniamy przyłącza kablowe oraz powietrzne – wybór jednego z nich jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju sieci elektroenergetycznej. Ich różne rodzaje można znaleźć na https://www.elektromarketania.pl/.

Jeżeli sieć oraz przyłącza są kablowe, to wtedy wykorzystuje się układ magistralny – kabel jest doprowadzany do jednego budynku, a następnie przechodzi do kolejnego. Z kolei w przypadku sieci napowietrznej należy wybrać właściwy rodzaj przewodów, a ponadto zdecydować, na jakiej wysokości mają zostać umieszczone. Liczba przyłączy jest uzależniona od odbiorców lub odbiorników.

Kolejnymi elementami każdej instalacji są złącza, które łączą ją z przyłączem linii energetycznej. Powinny być umiejscowione w łatwo dostępnym punkcie, np. w skrzynce wnękowej zamykanej na klucz. Niezwykle istotna jest też rozdzielnica główna, stosowana w dużych obiektach. Występuje w postaci szafki przyściennej albo jako tablica zamontowana we wnęce. Musi być wyposażona w drzwiczki i zamykana na klucz lub kłódkę. Jeśli myślimy o instalacji elektrycznej, nie możemy też zapominać o puszkach podtynkowych, chroniących gniazda zasilania. Często spotykane są m.in. takie puszki https://www.elektromarketania.pl/101-podtynkowe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kto powinien skorzystać z badań psychologicznych i dlaczego?
Kto powinien skorzystać z badań psychologicznych i dlaczego?
Testy psychologiczne mogą być stosowane z wielu powodów. Mogą pomóc Ci określić swoje mocne i słabe strony do wykonywania wszelakich […]
Polecamy