Home > Dom i ogrodnictwo > Co wchodzi w skład instalacji elektrycznej?

Co wchodzi w skład instalacji elektrycznej?

Instalacja elektryczna jest swoistym fundamentem każdego budynku, ponieważ umożliwia funkcjonowanie wielu urządzeń i sprzętów nie tylko codziennego użytku – często są to bowiem specjalistyczne maszyny wykorzystywane na budowach czy w fabrykach. Pozwala ona na bezpieczne korzystanie z dostępnych źródeł energii, dlatego powinna być wykonana z dbałością o najmniejsze szczegóły i co jakiś czas poddawana kontroli. Warto też znać jej podstawowe elementy, aby w przypadku awarii móc wskazać fachowcowi źródło problemu.

Skomplikowana konstrukcja

W skład instalacji elektrycznej przeciętnego budynku wchodzi kilka zasadniczych elementów. Są to po pierwsze przyłącza, czyli odcinki linii elektrycznej, które stanowią połączenie zewnętrznej sieci zasilającej ze złączem zamontowanym w danym obiekcie. Wyróżniamy przyłącza kablowe oraz powietrzne – wybór jednego z nich jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju sieci elektroenergetycznej. Ich różne rodzaje można znaleźć na https://www.elektromarketania.pl/.

Jeżeli sieć oraz przyłącza są kablowe, to wtedy wykorzystuje się układ magistralny – kabel jest doprowadzany do jednego budynku, a następnie przechodzi do kolejnego. Z kolei w przypadku sieci napowietrznej należy wybrać właściwy rodzaj przewodów, a ponadto zdecydować, na jakiej wysokości mają zostać umieszczone. Liczba przyłączy jest uzależniona od odbiorców lub odbiorników.

Kolejnymi elementami każdej instalacji są złącza, które łączą ją z przyłączem linii energetycznej. Powinny być umiejscowione w łatwo dostępnym punkcie, np. w skrzynce wnękowej zamykanej na klucz. Niezwykle istotna jest też rozdzielnica główna, stosowana w dużych obiektach. Występuje w postaci szafki przyściennej albo jako tablica zamontowana we wnęce. Musi być wyposażona w drzwiczki i zamykana na klucz lub kłódkę. Jeśli myślimy o instalacji elektrycznej, nie możemy też zapominać o puszkach podtynkowych, chroniących gniazda zasilania. Często spotykane są m.in. takie puszki https://www.elektromarketania.pl/101-podtynkowe.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − 15 =