Jak wybór nawierzchni kortu przekłada się na grę w tenisa?

Wypoczynek i hobby
poszukiwaczewiedzy
Jak wybór nawierzchni kortu przekłada się na grę w tenisa?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Tenis to sport, który z roku na rok uprawia coraz więcej osób. Poszczególne mecze rozgrywane są na różnych nawierzchniach – przede wszystkim na mączce, twardym betonie, miękkiej trawie oraz sztucznym dywanie. Każda z nich posiada nieco inne właściwości, mające bezpośrednie przełożenie na styl gry i zachowanie zawodników. W projektowaniu i budowaniu wymienionych powyżej kortów tenisowych specjalizuje się m.in. firma z siedzibą w Warszawie http://www.robtenis.com.pl.

Adaptacja do nowych warunków to konieczność

Na świecie dominują twarde, betonowe korty tenisowe, ponieważ są niezwykle ekonomiczne w utrzymaniu. Poruszający się po nich zawodnicy wykonują przeważnie krótkie uderzenia o wysokim poziomie szybkości, co umożliwia łatwe rozwinięcie gry ofensywnej. W tym przypadku osiągnięcie sukcesu w postaci wygranej jest w ogromnej mierze uzależnione zarówno od umiejętności prowadzenia gry na tzw. wznoszącą, jak i częstego wprowadzania zmian taktycznych. Dodajmy, że ślizganie się do piłki jest w zasadzie nierealne. Z kolei na kortach ceglanych (mączkowych) dobrze czują się osoby preferujące długie wymiany, którym towarzyszy nieco zwolniona prędkość uderzeń. Aby skutecznie rywalizować na tego rodzaju nawierzchni, trzeba koniecznie wykazywać się doskonałą powtarzalnością oraz właściwym przygotowaniem fizycznym. Istotną rolę odgrywają doślizgi, skróty i slajsy. Najrzadziej spotykane są zdecydowanie korty trawiaste, bo występują w zasadzie jedynie w Anglii. Pozwalają one głównie na szybkie i w dodatku krótkie wymiany, co sprawia, że o końcowym wyniku decyduje maksymalna koncentracja. Charakterystyczna jest gra przy samej siatce. Na koniec pozostały jeszcze nawierzchnie dywanowe, czyli całkowicie sztuczne, zlokalizowane przede wszystkim w halach tenisowych. Mają one zbliżone właściwości do wersji trawiastych, a to oznacza, że ułatwiają ofensywną rozgrywkę i wykonywanie slajsów – uderzeń z rotacją wsteczno-boczną, w których piłka skręca podczas lotu i jednocześnie odbija się nisko od kortu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sztuka serwowania napojów
Sztuka serwowania napojów
Coraz więcej osób przygotowujących wystawne przyjęcia rozumie, że taka uroczystość nie może obyć się bez dobrej kawy i wina. Co […]
Polecamy