Home > Budowlanka > Izolacja domu letniskowego – jak się do tego zabrać?

Izolacja domu letniskowego – jak się do tego zabrać?

Wiele osób posiada własny domek letniskowy zlokalizowany w górach, nad morzem bądź w lesie. Warto taki obiekt zawsze ocieplić, gdyż przynosi to kilka istotnych korzyści. Prawidłowo wykonana izolacja termiczna przede wszystkim zapobiega szybkim spadkiem temperatury w sezonie zimowym, a dodatkowo znacznie spowalnia odpływ ciepłego powietrza. Z kolei w okresie wiosenno-letnim bardzo skutecznie chroni pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem, eliminując tym samym niepożądany efekt sauny. 

Styropian to bardzo zły wybór

Zazwyczaj  domki letniskowe z drewna mają konstrukcję szkieletową, co ułatwia zakładanie izolacji termicznej. Podstawę ścian powinno stanowić poszycie z płyt drewnopochodnych, wyłożone od zewnątrz wytrzymałą folią wiatroizolacyjną. Ściany od wewnątrz najlepiej jest natomiast zabezpieczyć wełną mineralną (ewentualnie skalną bądź drzewną), gdyż charakteryzuje się ona wysoką paroprzepuszczalnością, a także dobrą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie ognia. Zapewnia przy tym w pełni satysfakcjonującą izolacyjność akustyczną, efektywnie minimalizując wszelkie uciążliwe hałasy. Jakby tego było mało, jest stosunkowo tania i łatwa w montażu – wystarczy ją rozwinąć z rolki, dociąć do odpowiedniego wymiaru i dokładnie wcisnąć między poszczególne elementy konstrukcyjne. W przypadku ocieplania domków letniskowych zaleca się rezygnację z popularnego styropianu, który z czasem ulega zniszczeniu pod wpływem wilgoci. Dodajmy, że znakomitym uzupełnieniem izolacji są szczelne okna komorowe z PCV (wyposażone w dwie tafle szkła), stalowe drzwi antywłamaniowe i system wentylacyjny.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 2 =