Izolacja domu letniskowego – jak się do tego zabrać?

Budowlanka
poszukiwaczewiedzy
Izolacja domu letniskowego – jak się do tego zabrać?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób posiada własny domek letniskowy zlokalizowany w górach, nad morzem bądź w lesie. Warto taki obiekt zawsze ocieplić, gdyż przynosi to kilka istotnych korzyści. Prawidłowo wykonana izolacja termiczna przede wszystkim zapobiega szybkim spadkiem temperatury w sezonie zimowym, a dodatkowo znacznie spowalnia odpływ ciepłego powietrza. Z kolei w okresie wiosenno-letnim bardzo skutecznie chroni pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem, eliminując tym samym niepożądany efekt sauny. 

Styropian to bardzo zły wybór

Zazwyczaj  domki letniskowe z drewna mają konstrukcję szkieletową, co ułatwia zakładanie izolacji termicznej. Podstawę ścian powinno stanowić poszycie z płyt drewnopochodnych, wyłożone od zewnątrz wytrzymałą folią wiatroizolacyjną. Ściany od wewnątrz najlepiej jest natomiast zabezpieczyć wełną mineralną (ewentualnie skalną bądź drzewną), gdyż charakteryzuje się ona wysoką paroprzepuszczalnością, a także dobrą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie ognia. Zapewnia przy tym w pełni satysfakcjonującą izolacyjność akustyczną, efektywnie minimalizując wszelkie uciążliwe hałasy. Jakby tego było mało, jest stosunkowo tania i łatwa w montażu – wystarczy ją rozwinąć z rolki, dociąć do odpowiedniego wymiaru i dokładnie wcisnąć między poszczególne elementy konstrukcyjne. W przypadku ocieplania domków letniskowych zaleca się rezygnację z popularnego styropianu, który z czasem ulega zniszczeniu pod wpływem wilgoci. Dodajmy, że znakomitym uzupełnieniem izolacji są szczelne okna komorowe z PCV (wyposażone w dwie tafle szkła), stalowe drzwi antywłamaniowe i system wentylacyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy warto uczyć się języków obcych?
Czy warto uczyć się języków obcych?
Uczenie się języków obcych otwiera dodatkowe możliwości wykorzystania swoich umiejętności lub talentów. Co prawda edukacja, która pozwoli opanować dany język […]
Polecamy