Izolacja domu letniskowego – jak się do tego zabrać?

Budowlanka
poszukiwaczewiedzy
Izolacja domu letniskowego – jak się do tego zabrać?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób posiada własny domek letniskowy zlokalizowany w górach, nad morzem bądź w lesie. Warto taki obiekt zawsze ocieplić, gdyż przynosi to kilka istotnych korzyści. Prawidłowo wykonana izolacja termiczna przede wszystkim zapobiega szybkim spadkiem temperatury w sezonie zimowym, a dodatkowo znacznie spowalnia odpływ ciepłego powietrza. Z kolei w okresie wiosenno-letnim bardzo skutecznie chroni pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem, eliminując tym samym niepożądany efekt sauny. 

Styropian to bardzo zły wybór

Zazwyczaj  domki letniskowe z drewna mają konstrukcję szkieletową, co ułatwia zakładanie izolacji termicznej. Podstawę ścian powinno stanowić poszycie z płyt drewnopochodnych, wyłożone od zewnątrz wytrzymałą folią wiatroizolacyjną. Ściany od wewnątrz najlepiej jest natomiast zabezpieczyć wełną mineralną (ewentualnie skalną bądź drzewną), gdyż charakteryzuje się ona wysoką paroprzepuszczalnością, a także dobrą odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe działanie ognia. Zapewnia przy tym w pełni satysfakcjonującą izolacyjność akustyczną, efektywnie minimalizując wszelkie uciążliwe hałasy. Jakby tego było mało, jest stosunkowo tania i łatwa w montażu – wystarczy ją rozwinąć z rolki, dociąć do odpowiedniego wymiaru i dokładnie wcisnąć między poszczególne elementy konstrukcyjne. W przypadku ocieplania domków letniskowych zaleca się rezygnację z popularnego styropianu, który z czasem ulega zniszczeniu pod wpływem wilgoci. Dodajmy, że znakomitym uzupełnieniem izolacji są szczelne okna komorowe z PCV (wyposażone w dwie tafle szkła), stalowe drzwi antywłamaniowe i system wentylacyjny.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie są całkowite koszty pogrzebu?
Jakie są całkowite koszty pogrzebu?
Pogrzeby z pewnością należą do kategorii smutnych uroczystości. Jest to wydarzenie traumatyczne zwłaszcza dla członków rodziny zmarłego. Teoretycznie zasiłek pogrzebowy […]
Polecamy