Home > Technologie & IT > Gdzie stosuje się cięcie wodą?

Gdzie stosuje się cięcie wodą?

Cięcie wodą to dość powszechna dziś technologia, dająca wielkie możliwości. Pozwala na uzyskanie powierzchni nie wymagającej dalszej obróbki bez zastosowania wysokich temperatur czy środków chemicznych, a co za tym idzie, bez zmniejszenia wytrzymałości używanego materiału.

W jakich sytuacjach można zastosować hydro-abrazję?

Cięcie wodą ma swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie obróbka termiczna mogłaby zmniejszyć wytrzymałość danego materiału. Idealnie sprawdzi się zatem w przemyśle, przy obrabianiu metali kolorowych, takich jak na przykład miedź, oraz stali czy polimerów.

Technologia ta przydatna jest zatem przy budowie maszyn pomagając w wycinaniu kół zębatych, różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych czy tworzeniu obudowy.

Praktycznie nieograniczone możliwości wykrawania skomplikowanych kształtów, pozwalają na zastosowanie hydro-abrazji także przy wyrobie artykułów dekoracyjnych. Zwłaszcza, że po uzyskaniu pożądanego kształtu, dalsza obróbka przedmiotu nie jest już konieczna.

Uzyskujemy gładką powierzchnię. Stąd też wspomniana technologia pozwala na pracę w szkle, ceramice oraz kamieniu czy nawet stali znajdując swoje zastosowanie w budownictwie, czy reklamie.

Avatar
Poszukiwacze Wiedzy
Jeśli poszukujesz cennej wiedzy, to niewątpliwie znalazłeś się we właściwym miejscu. Oddaj się lekturze naszego serwisu, a na pewno nie będzie to czas zmarnowany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 1 =